Hoppa till sidans innehåll

Vimmerbyloppet avgjort

21 MAJ 2009 17:04
Greta och Ingela Koponen vann sina klasser iVimmerbyloppet
som avgjoreds på torsdagen.
Flera andra Hultsfreds löpare gjorde bra ifrån sig
med bland annat en fajt om tredje platsen mellan
Joakim Svensson och Nils-Allan Thorstensson över
21 km.
  • Skapad: 21 MAJ 2009 17:04

Resultat Vimmerbyloppet 2009





MercatusLoppet P8 1 km
1. Andreas Unosson Oskarshamns SK 00:04:07
2. Lucas Ganbrant Björkfors GoIF 00:04:10
3. Wiktor Johansson IFK Tuna 00:04:11
4. Axel Norbro Vimmerby 00:04:22
5. Carl Elofsson Vimmerby 00:04:30
6. Jonathan Schyttt Falla Runners 00:04:31
7. Isac Green Vimmerby 00:04:32
8. Helge Holmstrand Vimmerby 00:04:33
9. Hjalmar Kindman Vimmerby 00:04:38
10. William Strid Vimmerby 00:04:40
11. Adam Petersson Vimmerby hocky 00:04:41
12. Sacharias Kindström Vimmerby 00:04:42
13. Isak Ganbrant Björkfors GoIF 00:04:48
14. Aron Östangård Blackstad IF 00:04:53
15. Simon N Tirbäcken Vimmerby 00:04:57
16. Erik Liljegren Målilla Mörlunda SKI 00:05:04
17. Erik Helge Valhallagatans SK 00:05:06
18. Christian Elfving Målilla 00:05:07
19. Isac Josefsson Vimmerby 00:05:08
20. Gustaf Nilsson Vimmerby OK 00:05:19
21. Alfons Hedquist Alexnäs roadrunners 00:05:27
22. Theo Lundqvist Vimmerby 00:05:31
23. Linus Hillström Vimmerby 00:05:57
24. Daniel Helge Valhallagatan SK 00:06:01
25. Oliver Larsson Vimmerby 00:06:13
26. Elias N Tirbäcken Vimmerby 00:06:32


MercatusLoppet F8 1 km
1. Greta Koponen Hultsfreds LK 00:04:20
2. Edith Edvardsson 00:04:26
3. Ida Hansson Målilla 00:05:02
4. Lisa Sandsten Oskarshamns SK 00:05:12
5. Sonia Boussefres Oskarshamn 00:05:15
6. Johanna Hultqvist Vimmerby IF 00:05:22
7. Julia Stridell Vitsippan 00:06:11
8. Tindra Larsson Vimmerby 00:06:23
8. Villemo Hemmings Vimmerby 00:06:23
10. Tilda Ganbrant Björkfors GoIF 00:06:25
11. Emilia Arvidsson Storebro SC 00:06:41
12. Tuva Östangård Blackstad IF 00:07:00
13. Allis Nilsson Vimmerby OK 00:07:07
14. Emilia Nachtweij Hyr En Hoj 00:09:05


MercatusLoppet P10 1 km
1. Robin Gustavsson Högby IF 00:03:25
2. Filip Andersson Blackstad IF 00:03:31
3. Gustav Mattsson Kisa SK 00:03:37
4. Simon Karlsson Vimmerby IF 00:03:38
5. Olle Ryman Skillingaryds SK 00:03:41
6. Eddie Holgersson Linköping 00:03:45
7. Victor Andersson Blackstad IF 00:03:47
8. Ludvig Lundqvist Vimmerby IF 00:03:48
9. David Ganbrant Björkfors GoIF 00:03:51
10. Loke Östangård Blackstad IF 00:03:54
11. Axel Edvardsson 00:04:03
12. Elias Larsson Krokom 00:04:06
13. Joel Stridell Vimmerby hockey 00:04:15
14. Albin Myrén CK Wimer 00:04:17
15. Samuel Hultqvist Vimmerby IF 00:04:24
16. Alexander Josefsson Vimmerby 00:04:39
17. Anton Gustafsson Vimmerby IF 00:04:43
18. Samuel Kindström Vimmerby 00:04:50


MercatusLoppet F10 1 km
1. Agnes Johansson Högbo GIF 00:04:01
2. Mimmie Andersson Hjortens SK 00:04:08
3. Amanda Norbro Vimmerby 00:04:09
4. Emma Johansson IK Akele 00:04:12
5. Hannele Möller 00:04:18
6. Elsa Holgersson Gamleby OK 00:04:28
7. Linda Holm Kisa SK 00:04:31
8. Julia Arvidsson Storebro SC 00:04:34
9. Ellen Larsson Vimmerby 00:04:37
10. Carolina Karlsson Stolparp 00:06:18


JCLoppet P12 1 km
1. Albin Johansson Högbo GIF 00:03:17
2. André Holgersson Linköping 00:03:30
3. Erik Sandsten Oskarshamnns SK 00:03:33
3. Lasse Nachtweij Västerviks VBK 00:03:33
5. Felix Karlsson Hultsfred 00:03:42
5. Oscar Mattsson Kisa SK 00:03:42
7. Per Holm Kisa SK 00:03:43
8. Joel Nachtweij VIF Friidrott 00:04:38


JCLoppet F12 1 km
1. Sara Edlund Södra Vi IF 00:03:35
2. Isabella Bexell Södra Vi IF 00:03:38
3. Frida Johansson IK Akele 00:03:39
4. Ida Zetterström Målilla Mörlunda SKI 00:03:50
5. Kajsa Dahlberg Hultsfreds LK 00:03:59
6. Emelie Karlsson Storebro IF 00:04:04
7. Moa Andersson Hjortens SK 00:04:06
8. Henrietta Möller 00:04:23


JCLoppet P14 2 km
1. Ken Slättengren Högby IF 00:06:22
2. Johan Sandsten Oskarshamns SK 00:06:35
3. Adrian Almqvist IKHP 00:06:59
4. Andreas Davidsson IFK Växjö 00:07:03
5. Oscar Johansson Högbo GIF 00:07:13
6. Oliver Fogel Målilla Mörlunda SKI 00:08:57


JCLopper F14 2 km
1. Jenny Biesert Ljungby FIK 00:07:15
2. Lotta Ryman Skillingaryds FK 00:07:33
3. Emelie Ring IK Akele 00:07:36
4. Sofia Nilsson Linköping GIF 00:08:01


JCLoppet F16 5 km
1. Elin Holgersson Gamleby OK 00:21:37


SandströmsLoppet Herrar 5 km
1. Christoffer Fogel Målilla Mörlunda SKI 00:16:17
2. Tommy Unosson Oskarshamns SK 00:16:45
3. Henrik Johansson IK Akele 00:16:49
4. Jörgen Åkesson Västerviks IF 00:17:39
4. Mattias Derfält Vassemåla long distance runner 00:17:39
6. Anders Emanuelsson Målilla Mörlunda SKI 00:17:40
7. Ulf Jonsson Kisa SK 00:17:42
8. Per Svensson Blackstads IF 00:17:46
9. Gustav Ejdelius OK Njudung 00:18:26
10. Tony Zetterström Målilla Mörlunda SKI 00:18:40
11. Ola Slättengren Högby IF 00:18:48
12. Andreas Anderssoon Växjö 00:18:49
13. Alexander Fogel Målilla Mörlunda SKI 00:19:12
14. Mikael Mattsson Kisa SK 00:19:19
15. Stig Jonsson Kisa SK 00:19:43
16. Robin Slättengren Högby IF 00:19:53
17. Glenn Johansson Högbo GIF 00:20:09
18. Mikael Eriksson IK Akele 00:20:12
19. Roger Hansson Målilla 00:21:30
20. Adam Nilsson Vimmerby HC 00:22:39
20. Håkan Nilsson Vimmerby HC 00:22:39
22. Mikael Martinsson Hässleby SOK 00:23:07
23. Torgny Biesert Ljungby FIK 00:23:12
24. Melker Djurstedt Djursdala Sportklubb 00:23:14
25. Rolf G Wiis Tjust bike och running club 00:24:15
26. Sven-Olof Svensson Björkfors GoIF 00:24:55
27. Mikael Fogel Målilla Mörlunda SKI 00:25:08
28. Erling Djurstedt Ljunghäll AB 00:26:00
29. Karl-Anders Andersson Södra Vi 00:27:06
30. Thomas C Ericsson Argus Croquet 00:28:12
31. Bo Åsberg Oskarshamn 00:29:22
31. Per-Åke Åkesson Frödinge Brantestad SK 00:29:22
33. Christian Helge Valhallagatan SK 00:31:27
34. Dan Olsson Valhallagatan SK 00:31:33


SandströmsLoppet Damer 5 km
1. Anna Hjelm Fjälster Byalag 00:19:01
2. Jessica Eriksson Oskarshamns SK 00:19:13
3. Maria Biesert IFK Växjö 00:19:35
4. Carolin Svensson Björkfors GoIF 00:19:45
5. Eva Holgersson Kisa SK 00:20:32
6. Susanna Molin Målilla Mörlunda SKI 00:21:39
7. Camilla Liljegren Målilla Mörlunda SKI 00:21:42
8. Rosie-Marie Fors IK Akele 00:22:48
9. Sophia Åkesson Västerviks IF 00:23:25
10. Maria Åkesson Västerviks simsällskap 00:23:49
11. Frida Danielsson Hultsfreds LK 00:24:54
12. Helen Unosson Oskarshhamns SK 00:25:40
13. Dalila Safouane Oskarshamn 00:26:19
14. Lina Holgersson Kisa SK 00:26:41
15. Rebecka Liljegren Målilla Mörlunda SKI 00:27:18
16. Inger Claesson Södra Vi IF 00:30:59


SandströmsLoppet Promenad 5 km
1. Björn Svensson Kisa SK 00:36:58
2. Beatrice Edgren Hultsfred OK 00:40:09
3. Elin Nilsson Södra Vi IF 00:40:10
4. Jenny Heemskerk Solna 00:46:32


IntersportLoppet Herrar 11 km
1. Christer Ryman Skillingaryds FK 00:38:09
2. Jonas Pettersson IK Akele 00:38:14
3. Patrick Hallén Enhörna IF 00:38:20
4. Elis Bengtsson Malung FI 00:38:27
5. Christer Freij Oskarshamns SK 00:39:08
6. Carl-Johan Olofsgård Hässelby SK 00:39:55
7. Christophe Zaninotti Hultsfreds LK 00:41:12
8. Per Jonasson Vassemåla long distance runner 00:42:11
9. Jesper Johansson IK Akele 00:42:38
10. Thomas Gustavsson Lammhult 00:43:18
11. Stefan Larsson Frödinge 00:43:30
12. Jan Berg Oskarshamns SK 00:43:56
13. Peter Tunek Södra VI IF 00:45:00
14. Bengt Dahlberg Hultsfreds LK 00:45:03
15. Inge Johansson Kisa SK 00:45:13
16. Björn Mannfred IK Hakarpspojkarna 00:45:34
17. Thorbjörn Olofsson Malmslätts AIK 00:49:27
18. Anders Andersson Hultsfreds LK 00:49:32
19. Peter Lind Hultsfreds LK 00:51:51
20. Tommie Ekberg Åbro KF 00:53:10
21. Torgny Billevik Malmslåätts AIK 00:53:11
22. Thomas Carlén Tjust bike och running club 00:53:18
23. Anders Nilsson Linköping 00:53:29
24. Peter Ståhl Vimmerby IF 00:53:38
25. Morgan Eklöf Vimmerby MS 00:54:01
26. Jan Larsson Vimmerby 00:54:34
27. Christer Nilsson Vimmerby 00:54:50
28. Magnus Johansson Åbro KF 00:55:39
29. Håkan Ericsson Furans Livs 00:56:17
30. Bo Norbro Vimmerby 00:56:33
31. Mikael Karlsson Pulverpojkarna 00:57:17
32. Kjell Bergström OK Njudung 00:58:03
33. Rolf Johansson Blackstads IF 01:01:15
34. Leif Karlsson Vimmerby 01:02:08
35. Mikael N Tirbäcken Vimmerby 01:06:11


IntersportLoppet Damer 11 km
1. Anna Johansson Ankarsrums OK 00:47:25
2. Emmy Johansson Hultsfreds LK 00:49:54
3. Susanne Zetterström Målilla Mörlunda SKI 00:51:12
4. Lilian Brorsson Högby IF 00:58:12
5. Ann-Charlotte Edgren Hultsfred 01:01:33
6. Sandra Fors Skeninge IK 01:17:31


VimmerbyEnergiLoppet Herrar 21,098 km
1. Mårten Lång Kisa SK 01:18:32
2. Stefan Grahn OK Njudung 01:19:12
3. Joakim Svensson Hultsfreds LK 01:23:57
4. Nils-Allan Torstensson Hultsfreds LK 01:23:59
5. Mats Ivarsson Oskarshamns Cykelklubb 01:27:58
6. Erik Helander IFK Linköping FK 01:28:20
7. Leif Nachtweij Västervik 01:30:13
8. Torbjörn Tambour Stockholm 01:30:16
9. David A Boussefres Oskarshamn SK 01:32:37
10. Andreas Ainemo Hultsfreds LK 01:33:01
11. Leo Heemskerk FK Studenterna 01:35:23
12. Robert Hjelm Hultsfreds LK 01:38:56
13. Karl-Johan Karlsson Gamleby OK 01:39:32
14. Thomas Pettersson Storsjö IF 01:39:45
15. Sten Larsson Västervik 01:39:52
16. Peter Edgren Hultsfred OK 01:40:04
17. Stefan Löwenborg Storsjö IF 01:42:55
18. Matti Pylkkänen Gamleby OK 01:43:50
19. Joachim Söderström Gamleby OK 01:51:59
20. Dan Rundqvist Lessebo OK 01:58:15


VimmerbyEnergiLoppet Damer 21,098 km
1. Ingela Koponen Hultsfreds LK 01:41:59
2. Sara Dolk Tjust bike och running club 01:44:22
Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info