Hoppa till sidans innehåll

Terräng DM avgjort i Oskarshamn

20 APR 2009 12:35
På söndagen avgjordes terräng Dm över
4km i Oskarshamn.
Bäst av Hultsfredslöparna placerade sig
Daniel Jacobsson och Göran Lennsröm som
slutade 2:a i sina klasser.
  • Skapad: 20 APR 2009 12:35

Prel resultat Terräng DM 19 april 2009


Prel Resultatlista Terräng DM
Oskarshamn 
19 april 2009
Väder: Soligt ca 10 grader
Tävlingsledare: Thomas Karlssson 0491-84116
DM kontrollant: Carl-Gustav Nilsson 0480-28539
Lopp 1 1000m
Plac st nr Namn Klubb Klass Tid
1 531 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK P10 03:52,1
2 530 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P10 03:53,0
3 542 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P11 03:56,8
4 541 Sacharias Wohlin-98 Stensjöns IF P11 03:57,2
5 540 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF P11 04:03,1
6 543 Cedrik Aagaard-98 SK Graal P11 04:05,0
7 655 Wilma Johansson-98 Wärnamo SK F11 04:08,5
8 533 Cesar Aagaard-99 SK Graal P10 04:09,8
9 612 Elsa Evebring-99 Wärnamo SK F10 04:16,6
10 656 Irmelie Wohlin-98 Stensjöns IF F11 04:21,4
11 532 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda SKI P10 04:29,7
12 614 Sofie Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:34,0
13 535 Lorentz Franzén-    utom tävlan Oskarshamns SK P10 04:45,6
14 616 Elise Josefsson-99 Anderstorps OK F10 04:47,3
15 534 Andreas Unosson-01  utom tävlan Oskarshamns SK P10 04:59,3
16 648 Maja Södermark-99 Anderstorps OK F10 05:21,6
Lopp 2 2000m
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 550 Anton Wretström-97 SK Graal P12 07:22,9
2 666 Elin Brink-97 Markaryds FK F12 07:59,3
3 665 Alma Evebring-97 Wärnamo SK F12 08:08,2
4 561 Oscar Johansson-96 SK Graal P13 08:13,9
5 649 Therese Björkman-97 SK Graal F12 08:38,2
6 560 David Bjurestrand-97 Anderstorps OK P12 08:52,0
Lopp 3 4000m
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 582 Pontus Johansson-94 IFK Växjö P15 14:04,8
2 571 Ken Slättengre-95 Högby IF P14 14:29,9
3 585 Patrik Björkman-94 SK Graal P15 14:31,5
4 752 Malin Öhrn-69 IFK Växjö K40 14:37,4
5 584 David Fridell-94 Stensjöns IF P15 14:53,5
6 732 Olivia Bergvall-88 Oskarshamns SK K 15:05,8
7 583 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK P15 15:09,4
8 586 Martin Westling-94 Oskarshamns SK P15 15:49,4
9 734 Fanny Ek-82 Tjust Bike & RC K 15:50,4
10 736 Therese Friman-84 Glasrikets RC K 15:51,6
11 575 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P14 16:10,5
12 574 Adam Andersson-95 Villstad GIF P14 16:24,7
13 742 Veronica Pettersson-69 OK Njudung K40 16:26,3
14 581 Zef Kolaj-94 Högby IF P15 16:29,3
15 573 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö P14 16:30,9
16 756 Helena Jonsson-Sjöqvist-64 Glasrikets RC K45 16:33,5
17 700 Amelie Andersson-93 Villstad GIF F16 16:34,8
18 721 Maria Biesert-90 IFK Växjö F19 16:42,4
19 740 Jessica Eriksson-74 Oskarshamns SK K35 16:43,6
20 576 Pontus Johansson-95 SK Graal P14 16:51,7
21 680 Jenny Biesert-95 Ljungby FIK F14 16:56,4
22 691 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 F15 16:58,9
23 760 Katarina Nilsson-56 Högby IF K50 17:01,4
24 710 Hanna Gunnevik-93 IK Hakarpspojkarna F16 17:14,0
25 755 Camilla Persson-62 Högby IF K45 17:33,7
26 741 Sara Dolk-70 Tjust Bike & RC K35 17:41,3
27 711 Frida Persson-92 IK Hakarpspojkarna F17 17:44,3
28 690 Julia Persson-94 IK Hakarpspojkarna F15 17:50,1
29 720 Linn Lorentzon-90 Skillingaryds FK F19 17:51,8
30 762 Pia Karlsson-58 Markaryds FK K50 18:01,0
31 737 Linda Fredriksson-78 Högby IF K 18:12,0
32 757 Irene Carlsson-63 Glasrikets RC K45 18:13,5
33 761 Irené Rohde-56 Högby IF K50 18:16,5
34 735 Elisabteh Karlsson-80 Anderstorps OK K 18:26,3
35 733 Nina Törling-84 IK Hakarpspojkarna K 18:51,5
36 580 Olle Willsund-94 Högby IF P15 18:53,3
37 570 Ludwig Bremberg-95 Eksjö Södra IK P14 19:36,3
38 572 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P14 20:02,8
39 758 Berit Nilsson-63 Oskarshamns SK K45 20:23,9
40 765 Margareta Johansson-52 Glasrikets RC K55 20:33,2
41 770 Lilian Brorsson-47 Högby IF K60 21:15,1
42 763 Yvonne Bergvall-57 Oskarshamns SK K50 23:53,9
43 771 Ing-Britt Lindqvist-45 Eksjö Södra IK K60 25:28,0
722 Ida Rydén-91 OK Njudung F19 DNF
731 Sofie Barkstedt-86 Oskarshamns SK K DNF
730 Alexandra Svensson-86 Hultsfreds LK K DNS
750 Viktoria Franzén-69 Oskarshamns SK K40 DNS
751 Susanne Zetterström-67 Målilla Mörlunda SKI K40 DNS
Lopp 4 4000m M
Plac St nr Namn Klubb Klass Tid
1 841 Carl Bladh-Johansson-86 SK Graal M 13:11,1
2 830 Markus Andersson-85 Högby IF M 13:17,7
3 828 Martin Lundqvist-90 IK Sisu P19 13:30,0
4 832 Tomas Olsson-77 Högby IF M 13:31,5
5 843 Omar El Hassnaoui-81 Oskarshamns SK M 13:36,1
6 921 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 13:48,2
7 827 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK P19 13:50,1
8 838 Rickard Emilsson-89 IK Hakarpspojkarna M 13:54,2
9 833 Simon Rohde-89 Högby IF M 13:55,5
10 813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,1
11 820 Marcus Nilsson-91 Högby IF P19 13:58,6
12 831 Tobias Ingvarsson-76 Högby IF M 14:00,1
13 856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:03,0
14 835 Pär Josefsson-89 Högby IF M 14:04,6
15 866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,6
16 825 Lucas Kirchberger-91 IK Hakarpspojkarna P19 14:06,1
17 863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:07,6
18 826 Erik Isaksson-91 Eksjö Södra IK P19 14:09,9
19 855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:11,9
20 834 Johan Karlsson-79 Högby IF M 14:13,7
21 851 Anders Grönvall-70 IK Hakarpspojkarna M35 14:15,6
22 884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,0
23 861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:19,5
24 850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:21,0
25 840 Tomas Karlsson-83 Anderstorps OK M 14:23,0
26 852 Jonas Almarsson-71 SK Graal M35 14:26,5
27 801 Adam Henrysson-93 Stensjöns IF P16 14:28,3
28 837 Mattais Håkansson-79 Glasrikets RC M 14:33,0
29 880 Inge Karlsson-56 Markaryds FK M50 14:36,5
30 922 Stefan Johansson-59 Brittatorps TK M50 14:41,7
31 800 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK P16 14:45,2
32 881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:49,5
33 857 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 14:51,0
34 853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:53,9
35 888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:56,9
36 876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 14:58,7
37 869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:13,8
38 883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:15,4
39 824 Joel Karlsson-90 Växjö LK P19 15:19,6
40 873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:21,3
41 923 Leif Nachtweij-63 Tjust Bike & RC M45 15:26,5
42 875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:27,7
43 887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:29,4
44 874 Mats Thörnblad-61 338 Småland M45 15:34,6
45 885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:37,0
46 886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,0
47 862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:40,3
48 811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:41,9
49 867 Per Andersson-60 Högby IF M45 15:43,4
50 842 Daniel Evaldsson-76 SK Graal M 15:46,1
51 821 Robin Slättengren-91 Högby IF P19 15:52,4
52 854 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung M35 15:55,3
53 823 Vilhelm Andersson-92 Högby IF P17 15:56,8
54 836 Sverker Ivarsson-74 Oskarshamns SK M 15:58,5
55 812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:03,5
56 829 Calle Willinder-90 Oskarshamns SK P19 16:05,9
57 810 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC P17 16:11,6
58 901 Arne Ljungblad-44 Tjust Bike & RC M65 16:13,1
59 894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:16,6
60 872 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 16:19,9
61 871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:25,9
62 814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:34,7
63 822 Filip Andersson-90 Högby IF P19 16:43,7
64 882 Sven-Gunnar Thorsson-57 Anderstorps OK M50 16:48,0
65 891 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 16:57,9
66 892 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC M60 17:07,1
67 802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:16,0
68 879 Christer Lovén-56 Stensjöns IF M50 17:30,7
69 890 Thage Davidsson- Brittatorps TK M60 17:36,1
70 902 Lars-Göran Gustavsson-44 Markaryds FK M65 17:39,1
71 870 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC M45 17:45,6
72 893 Folke Lindqvist-45 Eksjö Södra IK M60 17:47,1
73 865 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK M45 17:50,1
74 877 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 17:52,6
75 815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,4
76 903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,5
77 864 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 18:07,4
78 920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
79 907 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70 20:09,3
80 895 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 20:50,8
81 909 Bernt Carlsson-33 Persnäs AIF M75 21:51,4
82 900 Esbjörn Svensson-40 Oskarshamns SK M65 22:03,4
83 889 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK M55 23:30,8
84 910 Ingvar Lundberg-28 Gnosjö FK M80 26:01,0
Klassindelad lista
1 531 Olle Lycksell-99 Oskarshamns SK P10 03:52,1
2 530 Wincent Franzén-99 Oskarshamns SK P10 03:53,0
3 533 Cesar Aagaard-99 SK Graal P10 04:09,8
4 532 Jonathan Jonsson-99 Målilla Mörlunda SKI P10 04:29,7
u t 535 Lorentz Franzén- Oskarshamns SK P10 04:45,6
u t 534 Andreas Unosson-01 Oskarshamns SK P10 04:59,3
1 542 Erik Sandsten-98 Oskarshamns SK P11 03:56,8
2 541 Sacharias Wohlin-98 Stensjöns IF P11 03:57,2
3 540 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF P11 04:03,1
4 543 Cedrik Aagaard-98 SK Graal P11 04:05,0
1 550 Anton Wretström-97 SK Graal P12 07:22,9
2 560 David Bjurestrand-97 Anderstorps OK P12 08:52,0
1 561 Oscar Johansson-96 SK Graal P13 08:13,9
1 571 Ken Slättengre-95 Högby IF P14 14:29,9
2 575 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK P14 16:10,5
3 574 Adam Andersson-95 Villstad GIF P14 16:24,7
4 573 Andreas Davidsson-95 IFK Växjö P14 16:30,9
5 576 Pontus Johansson-95 SK Graal P14 16:51,7
6 570 Ludwig Bremberg-95 Eksjö Södra IK P14 19:36,3
7 572 Christoffer Bengtsson-95 Oskarshamns SK P14 20:02,8
1 582 Pontus Johansson-94 IFK Växjö P15 14:04,8
2 585 Patrik Björkman-94 SK Graal P15 14:31,5
3 584 David Fridell-94 Stensjöns IF P15 14:53,5
4 583 Philip Lund-94 Eksjö Södra IK P15 15:09,4
5 586 Martin Westling-94 Oskarshamns SK P15 15:49,4
6 581 Zef Kolaj-94 Högby IF P15 16:29,3
7 580 Olle Willsund-94 Högby IF P15 18:53,3
1 801 Adam Henrysson-93 Stensjöns IF P16 14:28,3
2 800 Marcus Pettersson-93 Oskarshamns SK P16 14:45,2
3 802 Johan Karlsson-93 IFK Sävsjö P16 17:16,0
1 813 Gustav Milesson-92 Eksjö Södra IK P17 13:57,1
2 811 Gottfrid Helander-92 Eksjö Södra IK P17 15:41,9
3 823 Vilhelm Andersson-92 Högby IF P17 15:56,8
4 812 Philip Helander-92 Eksjö Södra IK P17 16:03,5
5 810 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC P17 16:11,6
6 814 Albert Asterhed-92 IFK Sävsjö P17 16:34,7
7 815 Robin Lönander-92 IFK Sävsjö P17 17:59,4
1 828 Martin Lundqvist-90 IK Sisu P19 13:30,0
2 827 Viktor Helander-90 Eksjö Södra IK P19 13:50,1
3 820 Marcus Nilsson-91 Högby IF P19 13:58,6
4 825 Lucas Kirchberger-91 IK Hakarpspojkarna P19 14:06,1
5 826 Erik Isaksson-91 Eksjö Södra IK P19 14:09,9
6 824 Joel Karlsson-90 Växjö LK P19 15:19,6
7 821 Robin Slättengren-91 Högby IF P19 15:52,4
8 829 Calle Willinder-90 Oskarshamns SK P19 16:05,9
9 822 Filip Andersson-90 Högby IF P19 16:43,7
1 851 Anders Grönvall-70 IK Hakarpspojkarna M35 14:15,6
2 850 Daniel Jacobsson-74 Hultsfreds LK M35 14:21,0
3 852 Jonas Almarsson-71 SK Graal M35 14:26,5
4 853 Mats Wendel-71 Oskarshamns SK M35 14:53,9
5 854 Jörgen Almqvist-72 OK Njudung M35 15:55,3
1 921 Stefan Grahn-68 OK Njudung M40 13:48,2
2 856 Mikael Persson-67 Högby IF M40 14:03,0
3 863 Tommy Unosson-67 Oskarshamns SK M40 14:07,6
4 855 Joakim Svensson-66 Hultsfreds LK M40 14:11,9
5 861 Geir Inge Folkestad-68 Anderstorps OK M40 14:19,5
6 857 Sonny Karlsson-67 Högby IF M40 14:51,0
7 862 David Boussefres-68 Oskarshamns SK M40 15:40,3
8 864 Dan Rundqvist-67 Lessebo OK M40 18:07,4
1 866 Anders Dahlström-60 Högby IF M45 14:04,6
2 869 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK M45 15:13,8
3 873 Peter Valtersson-61 Anderstorps OK M45 15:21,3
4 923 Leif Nachtweij-63 Tjust Bike & RC M45 15:26,5
5 874 Mats Thörnblad-61 338 Småland M45 15:34,6
6 867 Per Andersson-60 Högby IF M45 15:43,4
7 872 Lennart Adolfsson-62 Anderstorps OK M45 16:19,9
8 871 Anders Helander-62 Eksjö Södra IK M45 16:25,9
9 870 Göran Gustavsson-60 Glasrikets RC M45 17:45,6
10 865 Anders Andersson-61 Hultsfreds LK M45 17:50,1
11 920 Lars-Gunnar Nilsson-60 Oskarshamns SK M45 18:42,9
1 884 Christer Freij-58 Oskarshamns SK M50 14:18,0
2 880 Inge Karlsson-56 Markaryds FK M50 14:36,5
3 922 Stefan Johansson-59 Brittatorps TK M50 14:41,7
4 881 Kent Krawe-59 Oskarshamns SK M50 14:49,5
5 876 Hans Tove-57 Oskarshamns SK M50 14:58,7
6 883 Nils-Allan Torstensson-57 Hultsfreds LK M50 15:15,4
7 875 Per Hammaräng Grip-59 Högby IF M50 15:27,7
8 882 Sven-Gunnar Thorsson-57 Anderstorps OK M50 16:48,0
9 879 Christer Lovén-56 Stensjöns IF M50 17:30,7
10 877 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK M50 17:52,6
1 888 Jan Berg-54 Oskarshamns SK M55 14:56,9
2 887 Slimo Saufoane-51 Oskarshamns SK M55 15:29,4
3 885 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK M55 15:37,0
4 886 Jan Rudolfsson-54 Eksjö Södra IK M55 15:39,0
5 889 Kenneth Massimov-53 Oskarshamns SK M55 23:30,8
1 894 Hans Erksson-48 Eksjö Södra IK M60 16:16,6
2 891 Göran Lennström-49 Hultsfreds LK M60 16:57,9
3 892 Viking Nilsson-45 Glasrikets RC M60 17:07,1
4 890 Thage Davidsson- Brittatorps TK M60 17:36,1
5 893 Folke Lindqvist-45 Eksjö Södra IK M60 17:47,1
6 895 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK M60 20:50,8
1 901 Arne Ljungblad-44 Tjust Bike & RC M65 16:13,1
2 902 Lars-Göran Gustavsson-44 Markaryds FK M65 17:39,1
3 903 Jan Johansson-42 Oskarshamns SK M65 18:04,5
4 900 Esbjörn Svensson-40 Oskarshamns SK M65 22:03,4
1 907 Stig Hagehed-39 Växjö LK M70