Hoppa till sidans innehåll

Ruskväder på strandmilen

08 MAJ 2010 10:28
4 grader varmt och blåsigt med regn i luften präglade årets
strandmil,trots det så kom ca 85 löpare till start
och vann gjorde Cristofer Fogel och i dam klassen
Sofie Barkstedt från Oskarshamns SK vann 10 KM.Eva Holgersson och Thomas Holgersson båda tävlande för Kisa SK vann 5 km.
Resultat ligger under fliken resultat.
HLK vill tacka alla funktionärer och löpare för
att ni ställde upp trots vädret och önskar alla välkomna tillbaks 2011.
  • Skapad: 08 MAJ 2010 10:28

   == RaceMan ==                                                                         w w w . r a c e m a n . n u

        T i m e  M a n a g e r                                                                                                Totalt antal

                                                                        R E S U L T A T

                                                          Strandmilen 2010   2010-05-07

                                                                 Hultsfreds Löparklubb

               Plac.   Start nr.        Deltagare / Klubb                                                             Tid

            .

                                               Flickor  8  0,7 km                                              Antal:  3

                   1      278  .   Ebba Engqvist / ort: Silverdalen                                      0:03:39,8

                   2      277  .   Emilia Arvidsson / Storebro sport club                             0:04:22,2

                   3      276  .   Tuva Östangård / ort: Blackstad                                      0:04:38,6

            .

                                               Pojkar  8  0,7 km                                               Antal:  4

                   1      256  .   Isak Ganbrant / Björksfors Goif                                       0:03:15,1

                   2      257  .   Melker Hvid / Kisa SK                                                     0:03:24,1

                   3      255  .   Amir Ramic / ort: Hultsfred                                              0:03:46,8

                   4      254  .   Lucas Karlsson / ort: Hultsfred                                        0:04:10,9

            .

                                               Flickor  10  0,7 km                                             Antal:  6

                   1      324  .   Mimmi Andersson / Hjortens SK                                      0:02:48,0

                   2      325  .   Ida Hansson / Målilla-Mörlunda SKI                                  0:03:08,3

                   3      321  .   Julia Arvidsson / Storebro sport club                               0:03:09,8

                   4      322  .   Maja Allvin / Vimmerby IF                                                0:03:29,7

                   5      323  .   Klara Engqvist / ort: Hultsfred                                         0:03:32,6

                   6      326  .   Alice Karlsson / Vimmerby IF                                           0:03:35,9

            .

                                               Pojkar  10  0,7 km                                             Antal:  3

                   1      303  .   Loke Östangård / Blackstad IF                                        0:02:30,7

                   2      302  .   David Ganbrant / Björksfors Goif                                    0:02:38,6

                   3      301  .   Alex Bexell / Södra Vi IF                                                 0:03:06,5

            .

                                               Flickor  12  1,4 km                                             Antal:  3

                   1      361  .   Isabella Bexell / Södra Vi IF                                             0:06:07,6

                   2      362  .   Elsa Holgersson / Kisa SK                                              0:06:15,8

                   3      363  .   Anna Eklöf / Hjortens SK                                                0:06:21,6

            .

                                               Pojkar  12  1,4 km                                             Antal:  4

                   1      341  .   Fhilip Andersson / Blackstad IF                                       0:05:29,9

                   2      344  .   Gabriel Adolfsson / Hultsfreds LK                                   0:05:34,5

                   3      343  .   Lucas Hvid / Kisa SK                                                      0:05:48,3

                   4      342  .   Victor Anderson / Blackstad IF                                        0:06:21,1

            .

                                               Pojkar  14  1,4 km                                             Antal:  1

                   1      381  .   Alexander Emanuelsson / Målilla-Mörlunda SKI                 0:07:37,5

            .

                                               Klass  2  Damer  10 km                                      Antal:  7

                   1      102  .   Sofie Barkstedt / Oskarshamns SK                                  0:39:17,6

                   2      103  .   Veronica Miledal / OK Njudung                                        0:41:59,5

                   3      101  .   Emmy Johansson / Hultsfreds LK                                    0:42:32,1

                   4      105  .   Angelica Eden / ort: Hultsfred                                          0:45:05,9

                   5      106  .   Beatrice Edgren / Hultsfreds LK                                       0:53:42,3

                   6      104  .   Kristina Karlsson / Hultsfreds LK                                     0:56:19,6

                   7      107  .   Ann-Charlotte Edgren / Hultsfreds LK                               0:57:59,2

            .

                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

                                               Klass  4  Damer  5,4 km                                     Antal:  4

                   1      153  .   Eva Holgersson / Kisa SK                                               0:22:43,3

                   2      152  .   Hellén Andersson / Hultsfreds LK                                    0:28:04,6

                   3      151  .   Lilian Brorsson / Högby IF                                               0:29:06,3

                   4      154  .   Elin Holgersson / Gamleby OK                                        0:40:58,8

            .

                                               Klass  1  Herrar  10 km                                      Antal:  27

                   1        52  .   Christoffer Fogel / Hultsfreds LK                                     0:35:54,5

                   2        59  .   Johan Gustavsson / Kisa SK                                           0:36:16,6

                   3        70  .   Carl-Johan Olofsgård / Hässelby SK                                0:36:19,7

                   4        54  .   Morgan Miledal / OK Njudung                                          0:38:32,8

                   5        64  .   Marcus Johansson / Målilla-Mörlunda SKI                        0:38:36,5

                   6        56  .   Nils-Allan Torstensson / Hultsfreds LK                             0:38:42,7

                   7        50  .   Jörgen Adolfsson / Hultsfreds LK                                    0:38:48,9

                   8        53  .   Arne Alm / Björksfors Goif                                              0:40:00,8

                   9        62  .   Lennart Pettersson / Målilla-Mörlunda SKI                         0:40:25,3

                 10        71  .   Rickard Danielsson / Hultsfreds LK                                  0:41:10,9

                 11        58  .   Inge Johansson / Kisa SK                                               0:42:24,4

                 12        61  .   Andreas Ainemo / Hultsfreds LK                                      0:42:29,2

                 13        74  .   Jesper Lindahl / Nässjö SIS                                             0:43:24,7

                 14        51  .   Anders Braf / Hässleby SOK                                           0:44:40,3

                 15        55  .   Peter Lind / Hultsfreds LK                                               0:45:05,4

                 16        69  .   Patrik Arvidsson / Storebro sport club                             0:45:39,8

                 17        57  .   Bo Borg / Kisa SK                                                          0:46:03,9

                 18        73  .   Peter Edgren / Hultsfreds LK                                           0:46:49,2

                 19        75  .   Mikael Martinsson / Hässleby SOK                                  0:47:24,8

                 20        67  .   Sören Persson / Hvetlanda Skidklubb                              0:47:52,5

                 21        63  .   Kaj Jörgensson / ort: Lönneberga                                    0:48:48,8

                 22        77  .   Jan Larsson / Storebro sport club                                    0:48:53,7

                 23        60  .   Sebastian Liljedahl / Hultsfreds LK                                   0:48:56,8

                 24        76  .   Kjell Bergström / OK Njudung                                          0:50:55,0

                 25        72  .   Putte Svensson / Hultsfreds LK                                       0:54:23,9

                 26        66  .   Åke Hammarsjöld / IFK Tuna                                           0:56:13,4

                 27        65  .   Göran Julin / Hultsfreds LK                                              0:57:20,4

 

                                               Klass  3  Herrar  5,4km                                      Antal:  5

                   1      124  .   Thomas Holgersson / Kisa SK                                         0:21:32,0

                   2      122  .   Stig Jonsson / Kisa SK                                                   0:22:05,6

                   3      123  .   Patrik Karlsson / Målilla-Mörlunda SKI                              0:22:48,7

                   4      125  .   Anders Andersson / Hultsfreds LK                                   0:22:59,2

                   5      121  .   Nane Andersson / ort: Hultsfred                                       0:23:10,1

            .

                                               Klass 5 Herrar motion 5,4 km                            Antal:  1

                   1      201  .   David Nyberg / ort: Ankarsrum                                        0:40:58,2

            .

                                               Klass 6 Damer motion 5,4 km                            Antal:  3

                   1      226  .   Anneli Petersson / ort: Södra Vi                                       0:52:23,7

                   2      228  .   Maria Nordh / Hultsfreds LK                                            0:52:24,3

                   3      227  .   Dagny Karlsson / ort: Hultsfred                                       0:53:41,3

 

Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info