Hoppa till sidans innehåll

Jörgen Adofsson 14:man i Ulfveloppet

21 SEP 2009 19:35
I Ulvfeloppet som avgjordes i Södra Vi kom
Jörgen Adolfsson på en 14 plats.
Med tiden 47:13 sprang han dom 12 km i terräng
och var ca 6 min efter segraren.
  • Skapad: 21 SEP 2009 19:35

Ulfveloppet 2009

Datum: 20 sep 2009
Plats: Ulfveskog, Södra Vi
Arrangör: Södra Vi IF

Män 12km    
1 Martin Lundqvist IK Sisu Nässjö 41.19.6
2 Christoffer Fogel Målilla Mörlunda SKI 41.22.7
3 Omar El Hassnaoui Oskarshamns SK 41.28.4
4 Tommy Karlsson Ulrika IK 41.58.0
5 Markus Andersson Högby IF 42.22.5
6 Mikael Persson Högby IF 43.16.6
7 Carl-Johan Olofsgård Hässelby SK 44.13.4
8 David Peterson Wärnamo SK 45.26.8
9 Tobias Ingvarsson Högby IF 46.02.6
10 Arne Alm Björkfors GoIF 46.32.1
11 Viktor Helander Eksjö Södra IK 46.42.9
12 Anders Helander Eksjö Södra IK 46.49.5
13 Philip Helander Eksjö Södra IK 47.05.1
14 Jörgen Adolfsson Hultsfreds LK 47.13.3
15 Gottfrid Helander Eksjö Södra IK 47.30.9
16 Sven Jansson Högby IF 47.39.3
17 Inge Johansson Kisa SK 48.34.4
18 Bengt Dahlberg Hultsfreds LK 49.03.8
19 Stig Jonsson Kisa SK 51.09.5
20 Niklas Jakobsson Sol Tranås 51.45.2
21 Micheal Sighurd Eksjö Södra IK 52.27.8
22 Stefan Rohde Högby IF 52.32.7
23 Peter Lind Hultsfreds LK 54.27.9
24 Åke Karlsson Tjust Bike & RC 55.35.6
25 Janne Larsson Storebro SC 58.14.5
26 Mikael Ragnerby Örjansklubben 58.18.1
27 Jörgen Sjöberg Boo IF 58.26.3
28 Erik Eklund Vimmerby 60.06.8
29 Christer Nilsson Vimmerby 62.05.3
30 Pierre Lennartsson Vimmerby 62.06.8
31 Leif Karlsson Vimmerby 64.50.1
       
Kvinnor 8km    
1 Fanny Ek Tjust Bike & RC 34.47.1
2 Jenny Jönsson Åtvidaberg 35.25.8
3 Therese Sterneland Dalaporten OL 35.55.2
4 Katarina Nilsson Högby IF 37.28.0
5 Elisabet Larsson Sol Tranås 38.18.0
6 Camilla Persson Högby IF 38.38.1
7 Linda Fredriksson Högby IF 39.39.4
8 Iréne Rohde Högby IF 43.45.4
9 Lilian Brorsson Högby IF 44.56.7
10 Inger Claesson Södra Vi IF 55.16.0
       
Motion 8km    
Helen Grindebäck Vimmerby  
Magnus Johansson Åbro KF  
Jörgen Larsson Södra Vi IF  
Jonas Carlsson Materialmännen  
Carina Karlsson Nervens IK  
       
Pojkar 97-98 1km    
1 Gabriel Adolfsson Hultsfreds LK 5.09.4
2 Filip Jönsson Södra Vi IF 5.11:7
       
Flickor 97-98 1km    
1 Isabella Bexell Södra Vi IF 5.23.1
2 Kajsa Dahlberg Hultsfreds LK 5.41.9
       
Pojkar 99-00 1km    
1 Albin Karlsson Södra Vi IF 5.51.4
       
Flickor 99-00 1km    
1 Ellen Larsson Vimmerby 6.34.5
       
Pojkar 0,3km    
1 Erik Liljegren Målilla Mörlunda SKI 1.12.2
2 Oliver Larsson   1.27.4
3 Elias Karlsson Södra Vi IF 1.29.5
4 Marcus Hedlund Södra Vi IF 1.57.9
5 Hannes Stefansson Södra Vi IF 2.05.9
6 Noel Johansson Södra Vi IF 2.10.4
7 Viktor Karlsson Södra Vi IF 3.18.0
8 Hugo Karlsson Södra Vi IF 4.47.4
       
Flickor 0,3km    
1 Mina Asklöf-Jönsson Åtvidaberg 1.19.1
2 Linnea Karlsson Södra Vi IF 2.07.0
3 Minea Snickars Vimmerby 2.18.1
4 Cornelia Sjökvist Södra Vi IF 3.18.7
Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info