Hoppa till sidans innehåll

Ingela vann Skövde marathon

30 APR 2009 06:40
Ingela Koponen vann i helgen Skövde marathon,
det är andra gången hon vinner den tävlingen
och hon gjorde det på tiden 3:43:28
  • Skapad: 30 APR 2009 06:40

IFK Skövde FIK stora begivenhet den 25 april 2009

långloppstävling med tre sträckor -> 10,5 - 21,1 - 42,2 km

DM/Veteran-DM på halvmarathonsträckan

Solig, 20 grader och svag, svalkande vind

Plac.

Namn

Förening

Tid

Män motion marathon 42, 2km

1

Köhler, Niclas

Trollhättans IF

 3:05:48

2

Hartonen, Eric

338 Småland

 3:13:26

3

Magnusson, Andreas

Mariestads AIF

 3:13:37

4

Davidsson, Jonas

FK Studenterna

 3:17:47

5

Väisänen, Mika

IFK Skövde

 3:21:15

6

Kylänperä, Peter

IFK Skövde

 3:24:30

7

Liljegren, Mats

Team Skavsåret IF

 3:25:31

8

Westlund, Johan

Göteborg

 3:25:44

9

Nordmark, Carl-Magnus

Vi som springer

 3:37:10

10

Claesson, Leif

GudhemsIF

 3:43:24

11

Norrgård, Tommy

IFK Skövde

 3:45:58

12

Hellstaf, Hans-Åke

Trosa IF

 3:53:08

13

Södersten, Fredrik

Ingen klubb

 3:58:51

14

Svensson, Roger

Ingen klubb

 4:02:37

15

Pohjola, Ari

Domsjö IF

 4:07:11

16

Frisén, Magnus

Vi som springer

 4:16:24

17

Karlsson, Roland

Vi som springer

 4:26:01

18

Lingenhult, Hans

IK Akele

 4:38:15

19

Cronquist, Bengt

Vi som springer

 4:38:29

20

Skoog, Lennart

Stenungsunds OK

 4:47:37

21

Halldén, Jan

IF SAAB

 4:54:33

Ullström, Jan-Erik

Vi som springer

 4:54:33

23

Koplimäe, Sigvard

Vattudalens LDK

 5:03:04

24

Grudemo, Martin

IFK Skövde

 5:27:24

Kvinnor motion marathon 42,2 km

1

Koponen, Ingela

Hultsfreds LK

 3:43:28

2

Kay, Sofia

Vi som springer

 4:25:10

3

Pajalic, Zada

Kristianstad

 5:21:25

Män senior halvmarathon 21,1  km

1

Svensson, Jan

Trollhättans IF

 1:15:15

2

Repo, Jari

Trollhättans IF

 1:15:28

3

Karlsson, Jonas

IF Hagen

 1:22:05

4

Larsson, Martin

Rånäs4h

 1:25:26

5

Enander, John

IFK Skövde

 1:26:08

6

Sandelin, Petter

IK Wilske

 1:26:12

7

Bogren, Mikael

IF Hagen

 1:28:30

8

Elfvén, Viktor

IF Hagen

 1:28:33

9

Johansson, Fredrik

MAIF

 1:29:56

10

Tafjord, Marcus

Ulricehamns OK

 1:30:15

11

Wilenius, Karl

Istrums SK

 1:30:27

12

Rygh, Pontus

Mariestads FK

 1:31:39

13

Westerberg, Niclas

IF Hagen

 1:33:30

14

Andersson, Tobias

IK Wilske

 1:34:56

15

Fredh, Andreas

Ingenklubb

 1:38:13

16

Kindmalm, Gustav

Ingenklubb

 1:39:01

17

Lainiala, Lassi

Ingenklubb

 2:09:06

18

Halonen, Henrik

Kungälvs OK

 2:25:57

Män 35 halvmarathon 21,1 km

1

Claesson, Ulf

IF Hagen

 1:22:24

2

Carlsson, Per

Mariestads AIF

 1:24:44

3

Skagervik, Fredrik

IFK Skövde

 1:27:31

4

Ödman, Stefan

IFK Skövde

 1:29:32

5

Larsson, Ulf

SOK Träff-Friidrott

 1:33:48

6

Wallerman, Jonas

SOK Träff-Friidrott

 1:34:29

7

Magnusson, Anders

IF Hagen

 1:36:42

8

Kuutti, Harri

Tingbergs AIS

 1:37:09

9

Pettersson, Bjarne

IK Wilske

 1:39:55

10

Sahlberg, Mattias

IK Wilske

 1:39:57

Män 40 halvmarathon 21,1 km

1

Björendahl, Magnus

Månstad IF

 1:41:33

2

Berggren, Henning

Hovslätts IK

 1:51:36

3

Bergqvist, Per

Tidaholms SOK Sisu

 1:54:32

Män 45 halvmarathon 21,1 km

1

Hansson , Anders

Solvikingarna

 1:21:31

2

Wilhelmsson, Veine

IFK Skövde

 1:27:37

3

Knutsson, Mikael

IK Akele

 1:28:45

4

Bylund, Björn

IF Hagen

 1:28:47

5

Furhoff, Björn

IFK Skövde

 1:32:15

6

Karlsson, Per-Anders

OKKlyftamo

 1:39:39

7

Hornebrant, Stefan

Trollhättans IF

 1:48:26

8

Johansson, Lars

IFK Skövde

 1:51:19

Män 50 halvmarathon 21,1 km

1

Olven, Lars

Trollhättans IF

 1:37:58

2

Johansson, Jerker

IFK Skövde

 1:40:25

3

Andersson, Thomas

IFK Skövde

 1:41:03

4

Linnarsson, Göran

SOKUnden

 1:56:26

Män 55 halvmarathon 21,1 km

1

Martinsson, Ove

Trollhättans IF

 1:29:06

2

Andersson, N-O

IFK Skövde

 1:33:32

3

Jingholt, Stefan

Bollebygds IF

 1:36:01

4

Edman, Tommy

IFK Skövde

 1:37:15

5

Olofsson, Åke

IFK Skövde

 1:45:02

6

Fryestam, Hans

Tibro AIK

 1:56:58

Män 60 halvmarathon 21,1 km

1

Lemel, Ingemar

Tibro AIK

 1:41:21

2

Lindberg, Lars

Trollhättans IF

 1:47:30

3

Engström, Christer

IFK Linköping

 1:51:19

4

Lennart Johansson

Mariestads AIF

2.43.30

Män 65 halvmarathon 21,1 km

1

Sahl, Stellan

Lidköpings IS

 1:43:51

2

Josefsson, Christer

Ulricehamns FK

 1:44:37

3

Tjällgren, Kåre

Trollhättans IF

 1:52:00

Män 70 halvmarathon 21,1 km

1

Svensson, Lennart

SOK Knallen Borås

 1:53:41

2

Hjalmarsson, Lennart

Lidköpings IS

 1:55:37

3

Ivarsson, Göte

IFK Skövde

 1:57:36

Män motion halvmarathon 21,1 km

1

Andersson, Ulf

Polisen Skövde

 1:24:54

2

Carlsson, Fredrik

P 4

1.24.59

3

Maier, Kjell

Falköping

 1:27:14

4

Andersen, Stefhan

Skövde Triathlonklubb

 1:27:23

5

Johansson, Jörgen

Kristianstad Multisport

1.27.40

6

Solvinger, Fredrik

Skövde

 1:27:43

7

Jonsson, Christian

IF Hagen

 1:28:11

8

Nord, Tobias

Ingen klubb

 1:30:34

9

Karlström, Stig

Stenstorp

 1:32:24

10

Fredriksson, Robert

Göteborg

 1:32:26

11

Ericsson, Stefan

Malmslätts AIK

 1:32:58

12

Nilsson Mikael

Ingen klubb

1.34.11

13

Liljegren, Lars

Skövde

 1:35:00

14

Fredh, Anders

Ingen klubb

1.38.13

15

Solvinger, Martin

Värmdö

 1:39:00

16

Kindmalm, Gustav

Ingen klubb

1.39.01

17

Zöögling, Patrik

PK-bygg

1.41.05

18

Bonander, Per-Erik

Skara Roadrunners

 1:42:04

19

Svensson, Tommy

Vretens BK

 1:42:31

20

Tholin, Håkan

JULA Postorder AB

 1:44:35

21

Elgh, Johan

Mölndal

 1:44:41

22

Sandberg, Daniel

Tiveden

1.45.19

23

Gustavsson, Anders

Skultorp

 1:46:55

24

Bäck, Fredrik

Örebro

 1:46:58

25

Ljungström, Tomas

Ingen klubb

 1:47:20

26

Lagesson, Magnus

Skövde Triathlonklubb

1.48.25

27

Jonsson, Stefan

Falköping

 1:48:57

28

Bergström, Per

Skövde

 1:48:59

29

Kindströmmer, Otto

Stöpen

 1:49:54

30

Borg, Mikael

Skövde

 1:50:43

31

Jansson, Sven-Inge

Töreboda

 1:51:12

32

Salovaara, Jani

FIN

 1:51:31

33

Claeson, Martin

IFK Skövde

 1:52:11

33

Jiremyr, Mikael

Falköping

 1:52:50

34

Karlsson, Thomas

Mullsjö

 1:54:47

Karlsson, Stefan

Mullsjö

 1:54:47

36

Edvinsson, David

IF Hagen

 1:57:13

37

Jonasson, Hasse

Skövde CK

2.00.21

38

Andersson, Andreas

Skövde

 2:00:39

39

Lundstedt, Staffan

Ingen klubb

 2:02:38

40

Lainiale, Lassi

Ingen klubb

2.09.06

41

Lind, Daniel

Målilla Mörlunda SKI

 2:23:30

Kvinnor senior halvmarathon 21,1 km

1

Moberg, Veronica

IFK Skövde

 1:44:08

2

Hagström, Anna

Vilsta IK

 1:44:57

3

Holmén, Sofia

Kungälvs OK

 2:25:57

Kvinnor 35 halvmarathon 21,1 km

1

Magnusson, Karin

IF Hagen

 1:35:55

2

Engström, Liza

Trollhättans IF

 1:58:38

3

Kuutti, Jessica

Tingbergs AIS

 2:12:03

Kvinnor 40 halvmarathon 21,1 km

1

Karlsson, Birgitta

IFK Skövde

 1:26:18

Kvinnor 45 halvmarathon 21,1 km

1

Larsson, Lena

IFK Skövde

 1:42:47

2

Vecera, Eva

Svenljunga IK

 1:49:09

3

Kihlström, Elisabeth

Mariestads AIF

 2:07:25

Kvinnor 50 halvmarathon 21,1 km

1

Schön, Inger

IFK Skövde

 1:41:24

Kvinnor motion halvmarathon 21,1 km

1

Kvapil, Helena

Sthlm City Triathlon

 1:32:10

2

Sandberg, Sofia

Göteborg

 1:52:38

3

Linder, Lena

Ingen klubb

 1:57:17

4

Carlsson, Carola

IK Albion

 2:00:44

5

Salomonsson, Annika

Trollhättans IF

 2:05:35

6

Kajantola, Johanna

FIN

 2:08:33

7

Bertell, Johanna

Örebro

 2:10:37

8

Karlsson, Aloshie

Ingen klubb

 2:13:06

9

Lundqvist, Karin

Ingen klubb

 2:14:51

Män kvartsmarathon 10,5 km

1

Andersson, Jonas

Skövde Triathlonklubb

   39:08

2

Johansson, Patric

Trollhättans IF

   40:03

3

Larsson, Joel

Sävedalens AIK

   40:32

4

Riad, Jakob

IF Hagen

   42:36

5

Andrén, Joakim

IF Hagen

   44:55

6

Svantesson, Gunnar

IFK Skövde

   45:00

7

Sjölander, Peter

Skövde

   45:03

8

Persson, Leif

Nautilus

   47:54

9

Henricsson, Ove

Skövde CK

   48:25

10

Emneus, Lars

Partizani

   49:57

11

Hermansson, Sven-Erik

IFK Skövde

   51:37

12

Gustavsson, Karl-Johan

Ingen klubb

   51:56

13

Gertsson, Fredrik

Tibro

   52:51

14

Spjuth, Sören

Aspa IK

   52:53

15

Lundell, Daniel

OKKlyftamo

   53:08

16

Fredriksson, Ingvar

Ingen klubb

   53:31

17

Hultström, Karl

Stöpen Motion

   54:52

18

Abrahamsson, Åke

Stenstorp

   56:10

19

Bergström, Kjell

OKNjudung

   56:24

20

Davidsson, Samuel

Stöpen Motion

   56:50

21

Gustavsson, Johan

Stöpen Motion

   57:24

22

Ekanem, Samuel

Stöpen Motion

   58:08

23

Sjöholm, Lars-Åke

IFK Skövde

   59:50

24

Johansson, Bosse

Mariestads AIF

 1:03:49

25

Johansson, Christofer

Stöpen Motion

 1:05:18

Olovsson, Andreas

Stöpen Motion

 1:05:18

27

Hultström, David

Stöpen Motion

 1:09:09

28

Blomqvist, Eddie

Månstad IF

 1:10:46

Blomqvist, Johan

Månstad IF

 1:10:46

Kvinnor kvartsmarathon 10,5 km

1

Elgh, Karin

Sävedalens AIK

   44:50

2

Thimén, Camilla

IFK Skövde

   49:01

3

Lidström, Sofia

Skövde Ryttarförening

   56:23

4

Nilsson, Carina

Lund

   58:29

5

Jonsson, Lena

Ingen klubb

 1:05:51

6

Ljunggren, Margareta

Feel Good

 1:06:39

7

Vigskog, Paula

Väring