Hoppa till sidans innehåll

Guld i Oskarshamn

17 FEB 2013 21:32
Jocke och Sara fortsätter att prestera och tog i helgen båda två klassegrar i SOK Viljans Oskarshamnslopp.
  • Uppdaterad: 11 APR 2016 13:01

Över 100:a skidlöpare tog tillfället i akt och fick sig en genomkörare innan Vasaloppet i helgen. SOK Viljan bjöd på en 41 km långt lopp som var relativt flackt.

Jocke knep första platsen i H45 även om han hade problem med staven och fick låna nya stavar av en funktionär, som förövrigt har sprungit för HLK, Kent Krawe.

Sara, som återigen ställde upp i D21 vann i stor stil! Hon var ca 30 min före 2:an!!

Fredrik Nilsson startade men fick återigen problem med trugan och fick avbryta efter några km.

 

Klass H35 41km

Namn Klubb

1 John ADOLFSSON Alstermo IF 2:22:24

2 Ove HELGEE Alstermo IF 2:29:20

3 Nicklas Eriksson Gamleby OK 2:29:24

4 Kristian Furuskog Berga SOK 2:29:28

5 Anders Martin Fågelfors IF 2:31:23

6 Magnus Lövgren SOK Viljan 2:32:26

7 Patrik Lundqvist Nybro Skidklubb 2:32:49

8 Niclas EINARSSON Lenhovda IF 2:43:18

9 Pär ERIKSSON Nybro Skidklubb 2:44:26

10 Magnus Holm Södrra Vi IF 2:46:27

11 Sonny LÅNGSTRÖM FK Vittus 2:47:55

12 Henrik SVENSSON Södra IF 2:49:49

13 Pierre LÖVGREN SOK Viljan 2:52:45

14 Daniel Loberg Fågelfors IF 2:57:35

15 Anders HULTMAN Södra Vi IF 2:58:49

16 Jonas OLANDER Södra IF 3:00:26

17 Ulf Isaksson Hässelby SOK 3:03:27

18 Fredrik JACOBSSON Nybro Skidklubb 3:07:54

19 Jonas PERSSON Målerås IF 3:28:03

20 Johan Möller SOK Viljan 3:29:57

21 Stefan OLSSON AXA SC 4:07:29

22 Torvald FAREBO Södra IF 4:31:28

DNF Christian Ragnar Berga SOK

DNF Håvard Eriksen SOK Viljan

DNF Fredrik Loberg Fågelfors IF

DNF Andreas GABRIELSSON SOK Viljan

Klass H45 41km

Namn Klubb

1 Joakim Svensson Hultsfreds LK 2:24:38

2 Tommie LINDBLOM Stockholms RK 2:26:33

3 Peter Svensson Södra IF 2:26:35

4 Peter DROTTMAN Ålems OK 2:35:27

5 Per Anders FRANSSON Lenhovda IF 2:38:03

6 Torgny HEDVALL Lessebo OK 2:39:07

7 Tommy PETERSSON Fågelfors IF 2:39:30

8 Mats Olof LINGERSJÖ SOK Viljan 2:41:00

9 Peter RAGNAR Berga SOK 2:41:56

10 John CARLSSON Södra IF 2:45:15

11 Gert NORRLIN Alvesta SOK 2:52:53

12 Thorbjörn OLOFSSON Linköpings SK 2:54:44

13 Håkan KARLSSON Södra Vi IF 2:56:32

14 Peter Stolt Storebro SK 2:56:39

15 Tony Zetterström Målilla-Mörlunda Ski 3:03:52

16 Rolf E JOHANSSON Västerviks OK 3:08:03

17 Christer HOLMLUND Lenhovda IF 3:13:01

18 Folke LINDROOS Lenhovda IF 3:16:36

19 Anders LUNDH Lenhovda IF 3:22:01

20 Ola SVEDBÄCK Landsbro IF 3:28:47

21 Niklas Gunnarsson Södra Vi IF 3:32:53

22 Svend Ulrik Nyholm Köpenhamns skiklubb 3:50:21

DNF Magnus JOHANSSON Målerås IF

Klass H65 41km

Namn Klubb

1 Torgny PETTERSSON Västerviks OK 2:45:18

2 Thage DAVIDSSON Brittatorp TK 3:17:53

3 Ingvar PERSSON SOK Viljan 3:21:55

Klass Motion Herrar 16,4km

Namn Klubb

1 Niklas UNOSSON 1:03:27

2 Ulf Rindstig Ålems OK 1:03:32

3 Magnus Johansson Målilla-Mörlunda SKI 1:10:31

4 Conny Karlsson SOK Viljan 1:12:48

5 Mikael Andersson Storebro 1:19:07

6 Kjell-Åke HOLMBERG SOK Viljan 1:21:53

7 Tommy APPELQVIST Oskarshamn 1:24:28

8 Henrik Wellmert 1:27:38

9 Milton Lövgren SOK Viljan 1:35:00

Klass D21 41km

Namn Klubb

1 Sara DOLK Hultsfreds LK 2:42:19

2 Pia OLSSON Nybro skidklubb 3:17:32

3 Nina MARTINSEN Nybro skidklubb 3:22:27

4 Sofia ERIKSSON Nybro skidklubb 4:01:53

Klass D17-20 16,4km

Namn Klubb

1 Lovisa Johansson Västerviks OK 1:48:03

 

Skribent: Andreas G. Ainemo

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info