Hoppa till sidans innehåll

Emmy kom 5:a på DM

14 JUL 2009 07:42
I Ölandspelen i Högby på Öland kom Emmy Johansson
5:a i damklassen på 5000m med tiden 20:36,
tävlingen var ochså DM för Småland
  • Skapad: 14 JUL 2009 07:42

DM, VDM och JDM(P19) 5000 m
UDM: P17/F17, P16/F16 3000m
UDM: P15/F15 2000m
           
  5000m, DM Män Heat A      
1. David Nilsson -87 Högby IF 15:35.57 M  
2. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19  
3. Daniel Johansson -75 Kalmar OK 16:16.97 M  
4. Jonatan Alveus -90 Upsala IF, ej JDM 16:19.62 P19  
5. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 16:24.80 M  
6. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 16:34.53 M  
7. Gustav Milesson -92 Eksjö Södra IK 16:39.27 M  
8. Markus Andersson -85 Högby IF 16:47.75 M  
9. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19  
10. David Peterson -82 Wärnamo SK 16:50.67 M  
11. Pär Josefsson -89 Högby IF 16:52.16 M  
12. Christoffer Fogel -84 Målilla Mörlunda SKI 16:53.01 M  
13. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19  
14. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40  
15. Johan Karlsson -79 Högby IF 17:54.28 M  
           
  5000m, DM Män Heat B      
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17:46.73 M35  
2. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19  
3. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55  
5. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40  
6. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45  
7. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45  
8. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40  
4. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.29 M50  
10. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40  
9. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35  
11. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45  
12. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40  
13. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55  
14. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45  
15. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IK 22:42.85 M45  
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45  
           
  5000m, DM Män Heat C      
1. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45 Flera
2. Eric Westesson -73 Björnstorps IF ej DM 18:52.12 M35 tider
3. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:11.34 M45 är
4. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:13.39 M50 fel
5. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20:42.21 M60 här...
6. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 20:42.99 M40  
7. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65  
8. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55  
9. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70  
10. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50  
11. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60  
12. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75  
13. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70  
14. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80  
           
  5000m, DM Män Samlad Lista      
1. David Nilsson -87 Högby IF 15:35.57 M A
2. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19 A
3. Daniel Johansson -75 Kalmar OK 16:16.97 M A
4. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 16:24.80 M A
5. Jimmy Wik -82 FI Kalmarsund 16:34.53 M A
6. Gustav Milesson -92 Eksjö Södra IK 16:39.27 M A
7. Markus Andersson -85 Högby IF 16:47.75 M A
8. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19 A
9. David Peterson -82 Wärnamo SK 16:50.67 M A
10. Pär Josefsson -89 Högby IF 16:52.16 M A
11. Christoffer Fogel -84 Målilla Mörlunda SKI 16:53.01 M A
12. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19 A
13. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40 A
14. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17:46.73 M35 B
15. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19 B
16. Johan Karlsson -79 Högby IF 17:54.28 M A
17. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55 B
18. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40 B
19. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45 B
20. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45 B
21. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40 B
22. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45 C
23. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.39 M50 B
24. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40 B
25. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35 B
26. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45 B
27. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40 B
28. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55 B
29. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45 B
30. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:11.34 M45 C
31. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:13.39 M50 C
32. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20:42.21 M60 C
33. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 20:42.99 M40 C
34. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65 C
35. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55 C
36. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70 C
37. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50 C
38. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60 C
39. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75 C
40. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70 C
41. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80 C
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45 B
           
  5000m, Män utom DM        
1. Jonatan Alvers -90 Upsala IF, ej JDM 16:19.62 P19 A
2. Eric Westesson -73 Björnstorps IF ej DM 18:52.12 M35 C
3. Stefan Eriksson -60 Mälarhöjdens IK, ej DM 22:42.85 M45 B
           
  5000m, VDM, M35        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds FK 17:46.73 M35 B
2. Kent Lindblad -71 Kalmar OK 19:10.28 M35 B
           
  5000m, VDM, M40        
1. Sonny Karlsson -67 Högby IF 17:30.29 M40 A
3. Sven Jansson -68 Högby IF 18:16.40 M40 B
4. Tony Zetterström -66 Målilla Mörlunda SKI 18:46.78 M40 B
5. David Boussefres -68 Oskarshamns SK 19:08.83 M40 B
6. Anders Persson -67 Tranås AIF 19:30.35 M40 B
7. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 20:42.99 M40 C
           
  5000m, VDM, M45        
1. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18:27.12 M45 B
2. Peter Valtersson -61 Anderstorps OK 18:41.29 M45 B
3. Anders Helander -61 Eksjö Södra IK 18:51.67 M45 C
4. Per Andersson -60 Högby IF 19:14.54 M45 B
5. Lennart Adolfsson -62 Anderstorps OK 20:03.44 M45 B
6. Mikael Sigurdh -63 Eksjö Södra IK 20:11.34 M45 C
  Ola Slättengren -63 Högby IF dnf M45 B
           
  5000m, VDM, M50        
1. Per Hammaräng Grip -59 Högby IF 18:53.29 M50 B
2. Stefan Rohde -55 Högby IF 20:13.39 M50 C
3. Owe Gustavsson -56 IK Vista 25:16.74 M50 C
           
  5000m, VDM, M55        
1. Jan Berg -54 Oskarshamns SK 17:58.12 M55 B
2. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 19:44.67 M55 B
3. Bo Nilsson -54 Högby IF 24:07.08 M55 C
           
  5000m, VDM, M60        
1. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 20:42.21 M60 C
2. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 25:54.69 M60 C
           
  5000m, VDM, M65        
1. Ulf Wickbom -44 Högby IF 22:58.22 M65 C
           
  5000m, VDM, M70        
1. Stig Hagehed -39 Växjö LK 24:23.69 M70 C
2. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 27:48.62 M70 C
           
  5000m, VDM, M75        
1. Bernt Carlsson -33 Persnäs AIF 26:02.12 M75 C
           
  5000m, VDM, M80        
1. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 33:50.72 M80 C
           
  5000m JDM, P19        
1. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 16:14.53 P19 A
2. Viktor Helander -90 Eksjö Södra IK 16:48.42 P19 A
3. Erik Isaksson -91 Eksjö Södra IK 17:17.65 P19 A
4. Gottfrid Helander -92 Eksjö Södra IK 17:53.58 P19 B
           
  5000m, DM K Samlad Lista      
1. Sofie Barkstedt -86 Oskarshamns SK 18:54.97 K  
2. Terese Friman -84 Glasrikets RC 19:09.88 K  
3. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:11.21 K45  
4. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20:18.82 K50  
5. Emmy Johansson -84 Hultsfreds LK 20:36.41 K  
6. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20:38.79 K40  
7. Camilla Peterson -68 Högby IF 20:39.12 K40  
8. Jessica Eriksson -74 Oskarshamns SK 20:40.26 K35  
9. Susanne Zetterström -67 Målilla Mörlunda SKI 21:43.75 K40  
10. Iréne Rohde -56 Högby IF 22:11.02 K50  
11. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25:26.11 K60  
12. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28:43.85 K60  
           
  5000m, VDM, K35        
1. Jessica Eriksson -74 Oskarshamns SK 20:40.26 K35  
           
  5000m, VDM, K40        
1. Anna Nykvist -65 Tranås AIF 20:38.79 K40  
2. Camilla Peterson -68 Högby IF 20:39.12 K40  
3. Susanne Zetterström -67 Målilla Mörlunda SKI 21:43.75 K40  
           
  5000m, VDM, K45        
1. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20:11.21 K45  
           
  5000m, VDM, K50        
1. Katarina Nilsson -56 Högby IF 20:18.82 K50  
2. Iréne Rohde -56 Högby IF 22:11.02 K50  
           
  5000m, VDM, K60        
1. Lilian Brorsson -47 Högby IF 25:26.11 K60  
2. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 28:43.85 K60  
           
  3000m UDM, P17        
1. Vilhelm Andersson -92 Högby IF 10:48.17 P17  
           
  3000m UDM, P16        
1. Adam Henrysson -93 Stensjöns IF 10:29.69 P16  
2. Markus Pettersson -93 Oskarshamns SK 10:30.50 P16  
           
  3000m UDM, F17        
1. Frida Persson -92 IK Hakarpspojkarna 12:24.73 F17  
           
  3000m UDM, F16        
1. Amelie Andersson -93 Villstad GIF 10:48.99 F16  
2. Lina Svensson -93 Eksjö Södra IK 13:00.45 F16  
           
  2000m UDM, P15        
1. Philip Lund -94 Eksjö Södra IK 6:22.48 P15  
           
  2000m UDM, F15        
1. Julia Persson -94 IK Hakarpspojkarna 7:54.59 F15  
 
     
 
Poäng till Eric Wall
  DM JDM UDM VDM Summa
Högby IF 9   4 24 37
Eksjö Södra IK 1 9 7 8 25
Oskarshamns SK 9   3 9 21
Glasrikets RC 9     3 12
IK Sisu 5 5     10
IK Hakarpspojkarna     8   8
Kalmar OK 4     2 6
Skillingaryds FK       5 5
Tranås AIF 1     3 4
Stensjöns IF     4   4
Villstad GIF     4   4
Anderstorps OK       4 4
Gnosjö FK       3 3
Växjö LK       3 3
Persnäs AIF       3 3
FI Kalmarsund 2       2
Hultsfreds LK 2       2
Målilla Mörlunda SKI       2 2
IK Vista       1 1
 
     
  © HIF, uppdaterad 2009-07-13
Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info