Hoppa till sidans innehåll

Alex vann i Växjö på nytt banrekord

18 OKT 2008 22:13
Alexandra Svensson vann Växjö marathon överlägset med 19 min,
inte nog med att hon slog pers hon slog också banrekord
med tiden 2:50:36
  • Skapad: 18 OKT 2008 22:13

Följande artikel om Alexandra och Växjö Marathon finns på "marathon.se"



Lägg namnet Alexandra Svensson på minnet. 22-åriga Alexandra är ingen saga trots att hon är från Astrid Lindgren-land i Vimmerby. I sitt livs tredje maratonlopp slog hon nytt personligt rekord igen. Nu med 2.50.36 och överlägsen seger i Växjö Marathon.
– Det kändes så härligt att springa idag, helt kanon. Jag var knappt trött när jag sprang i mål, berättar Alexandra som gjorde sin maratondebut för exakt ett år sedan i just Växjö Marathon.

3.07 då blev 2.53.22 i Stockholm Marathon och nu 2.50.36, en tid som placerar henne som sjua i den svenska årsstatistiken. 2.50.36 är också nytt banrekord i Växjö Marathon (det förra hade en viss Isabellah Andersson från 2006 då hon gjorde sin första mara).
– Det här sporrar verkligen att träna hårt under vintern, säger Alexandra som också tog JSM-guld på 5 000 meter på bana i somras.
Med en veckodos runt sju träningsmil känns det som det finns en hel del mer att ta av.
– Ja, det tycker jag med. Nu har jag kört mycket terränglöpning. Jag har bara sprungit i två år så jag känner mig fortfarande ganska ny. Jag kommer att öka träningsdosen under vintern så får vi se vad som händer.

Det verkar som om topptjejerna inom svensk maratonlöpning har en inbyggd klokhet när det gäller att hushålla med krafterna. Minns Isabellah Andersson som gjorde en snabbare andra halva än första i årets Stockholm Marathon. I Växjö Marathon klockades Alexandra Svensson för 1.25 efter halva sträckan.
Loppet i Växjö sprangs på en varvbana över 8x5,2 kilometer plus några hundra meter i starten och vid målgången.
– Tror att jag hade mitt snabbaste varv på det sista varvet med 19.20, berättar Alexandra som tävlar för Hultsfreds LK.


Alexandra Svensson slutade totalelva i Växjö Marathon och hade alltså endast tio killar framför sig. Snabbast av alla var Jens Jonasson från Linköping som tävlar för löparklubben IK Akele från Mjölby.
Med 2.35.58 var han nästan sex minuter före tvåan. En tid som placerar Jens som 16:e man i den svenska årsstatistiken.
– Skönt att äntligen kunna genomföra ett lopp. Jag var väldigt osäker på formen, berättar 29-åringen som lidit hela sommaren på grund av skador.
– Det har varit en riktigt tung säsong, där jag dragits med överträningssyndrom och inte kunnat träna någonting mellan april och augusti.
Dubbelt jobbigt med tanke på att det var den här säsongen som Jens ville att maratonsatsningen skulle ge frukt.
Träningsmängden per vecka ökades från 12 mil till 17 mil i veckan under vintern.
– Förmodligen därför jag blev skadad. Jag ökade för fort. Nu vet jag bättre att lyssna på kroppens signaler, säger Jens som har ett personligt rekord på 2.30 från Frankfurt Marathon 2007.

Totalt var det 303 startande i Sveriges näst största maratonlopp. Av dessa fullföljde 271. En liten minskning från förra året.
– Ja, tyvärr. Vår drömgräns är att få minst 300 löpare i mål, säger tävlingsledaren Claes-Peter Davidsson.

Antal startande 303

Plac
Efternamn
Förnamn
Förening
Klass
Tid
Klass M
1 Jonasson Jens IK Akele M 02:35:58
2 Englund Björn FK Studenterna M 02:41:55
3 Jörgensen Simon Ronneby OK M 02:43:53
4 Sideby Kristoffer Ullevi FK M 02:45:44
5 Lekkerimäki Peter Tullinge Tumba FF M 02:46:29
6 Grönroos Markus GoIF Tjalve M 02:48:24
7 Malmström Christian Brittatorp TK M 02:50:18
8 Nironen Kaj IFK Skövde M 02:55:52
9 Persson Tomas Björnstorps IF M 03:02:31
10 Andersson Markus Högby IF M 03:12:53
11 Martinsson Marcus Växjö Löparklubb M 03:15:26
12 Karlsson Joel Växjö Löparklubb M 03:18:36
13 Andréason Marcus Team Blekinge M 03:21:04
14 Bertilsson Anders Växjö Löparklubb M 03:24:15
15 Bramstång Mattias Halmstad Garnisons IF M 03:24:31
16 Sand Erik Växjö Löparklubb M 03:25:10
17 Wöldike Johnny Greve Trim M 03:28:35
18 S. Kouassi Alexander Greve Trim M 03:28:54
19 Hartonen Eric 338 Småland T&MSF M 03:32:11
20 Flisberg Joakim Mälarhöjdens IK M 03:35:17
21 Porshult Jonas Team Blekinge M 03:39:45
22 Svensson Patrik Växjö Löparklubb M 03:44:07
23 Rundqvist Robert Kvarnbyns Löparsällskap M 03:44:50
24 Davidsson Marcus Skillingaryds FK M 04:12:25
Klass M 35
1 Lindqvist Micael Skillingaryds FK M 35 02:56:18
2 Rosvall Per-Åke Högby IF M 35 02:57:15
3 Linnèr Jens Ericsson IF M 35 03:09:33
4 Persson Patrik Ystads IF Friidrott M 35 03:12:36
5 Vejklint Mattias Skillingaryds FK M 35 03:14:51
6 Rabenne Frédéric Heleneholms IF M 35 03:16:38
7 Treptow John-Patrik Anderstorps OK M 35 03:27:25
8 Pettersson Bjarne IK Wilske M 35 03:49:10
9 Hjalmarsson Magnus Växjö Löparklubb M 35 03:53:22
10 Holm Rene Jyllinge M 35 03:56:45
11 Sjölander Jesper Björnstorps IF M 35 04:01:51
Klass M 40
1 Wikner Niklas Tranås AIF M 40 02:46:16
2 Karlsson Jerry Björnstorps IF M 40 02:49:33
3 Porshult Johan Team Blekinge M 40 02:49:51
4 Neumann Jim IK Jogg.se M 40 02:59:51
5 Byrén Hasse IF Sparatcus M 40 03:00:08
6 Andersson Stefan Skillingaryds FK M 40 03:03:02
7 Janson Sven Högby IF M 40 03:04:10
8 Petersson Anders Växjö Löparklubb M 40 03:04:16
9 Eriksson Stefan Vilsta IK M 40 03:17:54
10 Hellberg Petri Vi Som Springer M 40 03:29:00
11 Lendrop Peter Team Blekinge M 40 03:33:24
12 Löfberg Johan Karlshamns simklubb/Triathlon M 40 03:36:50
13 Duda Laurent Uppsala LK M 40 03:44:15
14 Karlsson Krister Växjö Löparklubb M 40 03:44:29
15 Hagberg Tommy Växjö Löparklubb M 40 03:44:30
16 Frick Anders Heleneholms IF M 40 04:02:06
17 Nilsson Urban Kyrkhults SK M 40 04:13:58
18 Rundqvist Dan Växjö Löparklubb M 40 04:41:22
Klass M 45
1 Göransson Kurt Västervik OK M 45 02:51:21
2 Ljung Jonas Fredrikshofs FIF M 45 02:56:32
3 Lydigh Paul Rydö ASK M 45 03:13:48
4 Bergqvist Mikael Växjö Löparklubb M 45 03:14:17
5 Edenfäll Bo Vallentuna FIK M 45 03:21:53
6 Kvarfordt Kjell Fredrikshofs FIF M 45 03:22:57
7 Andersson Per Högby IF M 45 03:25:36
8 Johansson Tomas Strömstad Löparklubb M 45 03:26:10
9 Adolfsson Lennart Anderstorps OK M 45 03:26:14
10 Avén Markus IK Jogg.se M 45 03:27:41
11 Mellberg Rolf Sisu Forshaga FK M 45 03:30:36
12 Seider Peter Greve Trim M 45 03:30:50
13 Eliasson Lars IK Jogg.se M 45 03:35:04
14 Pakzad Farzad Björnstorps IF M 45 03:35:18
15 Eliasson Janne SK Graal M 45 03:39:29
16 Bergmark Gunnar Växjö Löparklubb M 45 03:43:47
17 Nilsson Roger Simlångsdalens IF M 45 03:45:14
18 Jansson Bengt Växjö AIS M 45 03:57:15
19 Markusson Dan Växjö Löparklubb M 45 04:15:32
20 Karlsson Hans Lenhovda IF M 45 04:45:25
Klass M 50
1 Olofsgård Carl-Johan Hässelby SK M 50 02:52:27
2 Gerde Björn BUL, Oslo M 50 02:59:58
3 Nilsson Dag Växjö Löparklubb M 50 03:04:13
4 Nordmark Carl-Magnus Vi Som Springer M 50 03:23:08
5 Skinnerup Leif Greve Trim M 50 03:23:09
6 Lindström Ingvar Skillingaryds FK M 50 03:25:19
7 Heinonen Jorma Lekeryd-Svarttorp SK M 50 03:31:16
8 Tapper Gert-Inge Björnstorps IF M 50 03:32:49
9 Petersson Alf Lönashults GoIF M 50 03:35:03
10 Gyllenstein Jan Hammarby IF FI M 50 03:37:06
11 Siponen Eino Sköldinge IF M 50 03:39:21
12 Ask Henrik Björnstorps IF M 50 03:40:15
13 Rydberg Jens Växjö Löparklubb M 50 04:01:54
14 Alpsten Jonas SISU Forshaga M 50 04:12:59
15 Beyersdorff Ingo Växjö Löparklubb M 50 04:24:57
16 Johansson Ingvar Friskis & Svettis Växjö M 50 04:27:34
17 Gustavssom Owe IK Vista M 50 04:47:08
18 Adolfsson Conny Vi Som Springer M 50 05:38:44
Klass M 55
1 Sjöberg Leif IFK Borgholm M 55 03:20:51
2 Dahlberg Erik Vattudalens LDK M 55 03:24:02
3 Pylkkänen Matti Gamleby OK M 55 03:42:56
4 Svensson Olle Simrishamns AIF M 55 03:44:28
5 Lennström Göran Hultsfreds LK M 55 03:45:13
6 Sjögreen Steen Puma Running M 55 03:49:30
7 Almqvist Lars IFK Helsingborg M 55 03:57:46
8 Modin Olle Vilsta IK M 55 04:01:08
9 Madsen Anders Munch Klub 100 Marathon, Danmark M 55 04:02:18
10 Paraniak Jan Team Skavsåret IF M 55 04:09:39
11 Persson Lars Gunnar Fredrikshofs FIF M 55 04:21:36
12 Fryestam Hans Tibro AIK M 55 04:40:06
Klass M 60
1 Palmqvist Åke IK Akele M 60 03:18:20
2 Hansson Anders Vilsta IK M 60 03:29:17
3 Franzén Leif IFK Strängnäs M 60 03:38:31
4 Persson Börje Team Blekinge M 60 03:40:47
5 Jonasson Stig-Åke ElmhultsSC M 60 03:52:10
6 Skoog Lennart Stenungsunds OK M 60 04:06:32
7 Agnezon Lars Kongahälla AIK M 60 04:08:42
8 Långhede Bo Vilsta IK M 60 04:26:39
9 Åkersson Kjell-Åke Växjö Löparklubb M 60 04:41:42
10 Svensson Kent Motala IF M 60 04:47:55
Klass M 65
1 Kroon Ingemar Växjö Löparklubb M 65 03:36:07
2 Hörberg Stig Växjö Norra IF M 65 03:40:22
3 Malmström Mats IFK Lund M 65 04:28:56
4 Söderström Stig Kvarnsvedens GoIF M 65 04:29:30
5 Ranvide Eiry Malmö Spårvägars IF M 65 04:33:15
6 Sjöö Håkan Växjö Löparklubb M 65 05:16:54
Klass M 70
1 Fransson Ingvar Växjö Norra IF M 70 04:23:43
2 Ekberg Bernth Mariestads AIF M 70 04:50:12
3 Lager Arne IK Akele M 70 05:14:16
Klass M mot
1 Backman Christer Tullinge SK M mot 02:55:05
2 Nordwall Jonas Norrtälje M mot 02:57:17
3 Jacobsen Svend Linköping M mot 03:00:59
4 Kockum Kalle Bromma M mot 03:04:58
5 Saarnak Fredrik Outlaw Runners M mot 03:09:13
6 Andersson Kristian Mjölksyra IK M mot 03:10:36
7 Gustavsson Thomas Lammhult M mot 03:13:44
8 Tapanila Niko Akademiska Uppsala M mot 03:14:41
9 Rudqvist Per Helsingborgs SOK M mot 03:16:17
10 Åsander Rikard Karlskrona Simsällskap Triathlon M mot 03:18:31
11 Ejresund Jesper Kärleken runners M mot 03:21:55
12 Johnsson Bengt Linghem M mot 03:22:13
13 Skogh Morgan Länsförsäkringar M mot 03:26:43
14 Stavervik Jörgen Ålems OK M mot 03:27:17
15 Runesson Mats OK Lindena M mot 03:27:38
16 Ahlqvist Fredrik Combitech M mot 03:28:06
17 Bolstam Fredrik Värnamo M mot 03:28:37
18 Wiberg Anders Norrköping M mot 03:29:14
19 Svantesson Christer Vi Som Springer M mot 03:29:53
20 Bäckman Anders Simon&Evelina IF M mot 03:30:04
21 Jeppsson Magnus M mot 03:30:26
22 Falkbrink Roger Futurum IF Växjö M mot 03:34:31
23 Karlsson Ulf Kalmar M mot 03:34:56
24 Andreasson Kalle Gustavsbergs OK M mot 03:34:58
25 Krantz Joakim Växjö Universitet M mot 03:35:48
26 Fransson David Hovmantorp Dragkamp M mot 03:37:51
27 Pilewicz Tomasz Forsa OK M mot 03:38:24
28 Rydberg Jerry Västra Frölunda M mot 03:39:00
29 Hellstaf Hans-Åke Trosa M mot 03:39:27
30 Åkesson Fredrik VUGI M mot 03:39:42
31 Edvardsson Mikael IK Jogg.se M mot 03:41:01
32 Forsmark Daniel Sävsjö FF M mot 03:41:40
33 Dolk Bengt Kista M mot 03:42:08
34 Cederholm Peter Kallinge M mot 03:43:05
35 Andreasson Johan Växjö OK M mot 03:44:54
36 Annell Daniel Rottne M mot 03:44:56
37 Johansson Mikael Johannishus SK M mot 03:46:43
38 Sjöö Tomas Reftele M mot 03:47:04
39 Hansander Marcus Ericsson IK M mot 03:47:54
40 Wennberg Benny Borgholm M mot 03:48:26
41 Lindström Håkan Kalmar M mot 03:48:33
42 Söderkvist Jan M mot 03:51:01
43 Sjödahl Karl Ericsson Mobile Platforms M mot 03:51:08
44 Bergström Christer Motala M mot 03:51:20
45 Karlsson Stefan Växjö AIS M mot 03:51:37
46 Backgård Johan Team Stardust M mot 03:52:34
47 Augustsson Torsten Heavycast/Karlstad M mot 03:54:38
48 Fröding Nicklas Kalmar M mot 03:55:53
49 Östlund Billy Rydaholm M mot 03:55:59
50 Kolström Onni Rydaholms GOIF M mot 03:56:08
51 Nilsson Lennart Vi Som Springer M mot 03:56:56
52 Gleave Michael København M mot 03:56:58
53 Nowachek Matthew Becker Svanberg AB M mot 03:57:08
54 Linusson Anders Humlan FLK M mot 03:57:14
55 Magnusson Jan Uddevalla IS M mot 03:57:34
56 Mohlin Mattias Sösdala M mot 03:57:51
57 Svensson Henrik Växjö M mot 03:58:39
58 Hermansen Per-Ola M mot 03:59:03
59 Nilsson Bengt Stockholm Hash House Harriers M mot 04:00:13
60 Gabrielsson Kent Växjö M mot 04:02:13
61 Jakobsson Ulf Heleneholms IF M mot 04:02:28
62 Svensson Roger Taberg M mot 04:02:45
63 Andersson Ove Växjö AIS M mot 04:04:30
64 Andersson Ulf Borgholm M mot 04:04:52
65 Lembke Peter Team Fakta M mot 04:05:13
66 Gillberg Andreas Kalmar M mot 04:06:15
67 Psilander Christofer IK Släggpojkarna M mot 04:06:39
68 Witten Thomas Magersryd M mot 04:07:06
69 Lindh Magnus Ronneby Simsällskap M mot 04:07:25
70 Söderström Joachim Gamleby OK M mot 04:07:35
71 Gauffin Caj Nervens IK M mot 04:09:05
72 Frendberg Mats Eriksson IK M mot 04:09:19
73 Pettersson Hans Växjö Löparklubb M mot 04:13:04
74 Aronsson Patrik Åseda M mot 04:13:22
75 Aronsson Henrik Kalmar M mot 04:13:48
76 Gustafsson Peter Moheda M mot 04:14:19
77 Andersson Peter Tranås M mot 04:15:00
78 Persson Jörgen Rydö ASK M mot 04:15:50
79 Tenland Bo Växjö AIS M mot 04:17:23
80 Andersson Mikael Vimmerby M mot 04:18:01
81 Mattisson Christer Uppsala M mot 04:18:37
82 Wikman Bo Iggesunds SK M mot 04:19:58
83 Laurikkala Ronnie Ericsson IF/Linköping M mot 04:21:28
84 Hylthén Jonas Humlan FLK M mot 04:24:10
85 Agestam Lennart Kalmar M mot 04:24:20
86 Augustsson Kjell Texo fritid M mot 04:25:04
87 Koplimäe Sigvard Vi Som Springer M mot 04:26:51
88 Strand Lars Lenhovda IF M mot 04:28:43
89 Bendafi Nabil Malmö M mot 04:28:48
90 Sjöberg Martin Växjö M mot 04:29:45
91 Nilsson Patrick Värnamo M mot 04:34:43
92 Bertilsson Jonathan Älmhult M mot 04:39:21
93 Samuelsson Stig Norrköping M mot 04:42:56
94 Wikell Ulf Gårdsby IK M mot 04:47:29
95 Bergström Pär Running for Hjo M mot 04:48:43
96 Svensson Christer Rydö ASK M mot 04:50:50
97 Grundström Torsten FK Puls Växjö M mot 04:51:31
98 Lindelöf Alexander Katrineholm M mot 04:57:51
99 Fransson Sören NT-Etikett AB M mot 05:17:31
100 Pettersson Göran Karlskrona M mot 05:25:11
101 Oredsson Bruno Lunds Universitet M mot 05:29:13
102 Jannerling Jon-håkan Ale 90 IK M mot 05:33:58
103 Johansson Lennart Mariestads AIF M mot 05:35:58
104 Ursfält Hasse Urshults IF M mot 05:44:21
105 Arvidsson Per Tranebergs IF M mot 05:47:33
Klass K
1 Svensson Alexandra Hultsfreds LK K 02:50:36
2 Vinstedt Gloria FK Studenterna K 03:09:14
3 Jacobsson Elin IK Akele K 03:53:19
4 Swartz Sofia Team Blekinge K 04:00:06
5 Thors Malin Team Blekinge K 04:05:06
6 Beyerdorff Elin Växjö Löparklubb K 04:23:11
Klass K 35
1 Petersson Veronika OK Njudung K 35 03:21:28
2 Johnsson Viktoria Målilla-Mörlunda SKI K 35 03:35:50
3 Munch Nielsen Birgitte Klub 100 Marathon K 35 03:38:48
4 Sigvardson Anneli Bredaryds SOK K 35 03:40:21
5 Areskoug Josefsson Kristina Anderstorps OK K 35 04:21:30
Klass K 40
1 Bergkvist Christin FK Studenterna K 40 03:12:56
Klass K 45
1 Johansson Susanne Växjö Löparklubb K 45 03:45:03
2 Mellberg Birgitta Sisu Forshaga FK K 45 03:53:05
Klass K 50
1 Sandh Kerstin Växjö Löparklubb K 50 03:58:16
2 Almström Alpsten Birgitta SISU Forshaga K 50 04:00:40
3 Rangne Ylva Fredrikshofs FIF K 50 04:33:08
4 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF K 50 04:47:40
5 Stavem Monica Örebro AIK K 50 05:04:20
Klass K 55
1 Mellgården Britt-Marie Växjö Löparklubb K 55 04:08:06
2 Kukkohovi Sinikka Anderstorps OK K 55 05:19:06
Klass K 60
1 Knutsson Inger Lenhovda IF K 60 04:24:40
2 Malmström Brita IFK Lund K 60 04:50:59
3 Franzén Gunilla IFK Strängnäs K 60 04:57:11
4 Söllscher Christina Högby IF K 60 05:50:58
Klass K 65
1 Andersson Ann-Marie Hultsfreds LK K 65 04:35:34
Klass K mot
1 Gauffin Emelie Västerås K mot 03:46:51
2 Molnar Cecilia Kalmar K mot 03:49:20
3 Kolström Pirjo Rydaholms GOIF K mot 03:59:52
4 Hedlund Annie Friskis&Svettis Bromma K mot 04:01:50
5 Hansson Katarina Lunds Lasaretts IF K mot 04:02:10
6 Johansson Helena Gävle K mot 04:04:44
7 Hammander Åsa Örebro K mot 04:07:15
8 Verheij Barbara Holland K mot 04:11:15
9 Dolk Ann-Marie Kista K mot 04:16:53
10 Gustafsson Susanne Ängelholm K mot 04:17:25
11 Agestam Maria Kalmar K mot 04:22:46
12 Arousell Jessica Rydö ASK K mot 04:36:38
13 Thalén Christina Vagnhärad K mot 04:36:38
14 Ja Jönsson Jun Markaryd K mot 05:01:12
15 Sjöqvist Kerstin Knivsta K mot 05:01:19
16 Lembke Ulla Team Fakta K mot 05:07:19
Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info