Hoppa till sidans innehåll

6 löpare i Midsommarloppet i kalmar

19 JUN 2009 07:22
6st löpare från Hultsfred deltog i det 5 och
10 km långa
midsommarloppet som avgjordes på Torsdags kvällen.
Alexandra Svensson lyckades placeringsmässigt bäst
med en andra plats efter Isabella Andersson.

  • Skapad: 19 JUN 2009 07:22

Kalmar Midsommarlopp, Klassresultatlista

2009-06-18

5 km Tävling Herr

 

5000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Omar El Hassanoui

Oskarshamns SK

17:00

0:00

2

Tobias Ingvarsson

Högby IF

17:20

0:20

3

Joel Johansson

KA2 IF

17:57

0:57

4

Ken Slättengren

Högby IF

18:13

1:13

5

Johan Sandsten

Oskarshamns SK

19:12

2:12

6

Anders Öberg

Kalmar RC

19:30

2:30

7

Tommy Ericsson

Hargs BK Runners

19:54

2:54

8

Michael Adamsson

Nybro OK

19:58

2:58

9

Viktor Gustavsson

Glasriket RC

20:09

3:09

10

Christer Persson

Högby IF

25:45

8:45

 

5 km Tävling Dam

5000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Beatrice Ogden

Högby IF

19:32

0:00

2

Lotta Nyberg

Högby IF

19:33

0:01

3

Helena Jonsson Sjöqvist

Glasrikets RC

20:16

0:44

4

Emmy Johansson

Hultsfreds LK

20:51

1:19

5

Cecilia Forsberg

Vilsta IK Eskilstuna

21:14

1:42

6

Sanna Molin

Målilla-Mörlunda SKI

21:31

1:59

7

Iréne Carlsson

Glasrikets RC

21:38

2:06

8

Sara Dolk

Tjust Bike RC

22:22

2:50

9

Rebecca Johansson

Glasrikets RC

24:17

4:45

10

Git Karlsson

Högby IF

25:32

6:00

 

5 km Motion

5000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Johan Pettersson

Nybro

18:17

0:00

2

Oskar Lundqvist

Nybro OK

19:38

1:21

3

Gunnar "James Bond" Schäfer

Högby IF

20:25

2:08

4

Niklas Eriksson

Kalmar

21:38

3:21

5

Robin Gustavsson

Högby IF

21:49

3:32

6

Thomas Sandsten

Oskarshamns SK

22:55

4:38

7

Erik Sandsten

Oskarshamns SK

23:05

4:48

8

Anton Andersson

Fridlövsta GoIF

23:38

5:21

9

Mikael Jurgell

Proxy Electronics pk

23:44

5:27

10

Kerstin Löfgren

Högby IF

23:51

5:34

11

Dennis Johansson

Glasrikets RC

23:56

5:39

12

Jessica Eliasson

James Bond Museum

24:00

5:43

13

Martin Örtendahl

Kalmar

24:02

5:45

14

Bo Salomonson

Kalmar OK

24:05

5:48

15

Celine Allard-forsberg

Vista IK Eskeltuna

24:08

5:51

16

Pontus Ovhagen

Förlösa GoIF

26:21

8:04

17

Dalila Safouane

Oskarshamns SK

26:31

8:14

18

Eva Tar

Oskarshamn

26:32

8:15

19

Karolina Ekstrand

Högsrums-Vedby

27:03

8:46

20

Anneli Persson

Bockara

27:25

9:08

21

Olle Rydén

Kalmar

28:25

10:08

22

Helena Erngård

Kalmar

29:11

10:54

23

Elin Lundqvist

Nybro OK

29:44

11:27

24

Björn Rydén

Kalmar

30:00

11:43

25

Halena Nilsson

Kalmar

32:53

14:36

26

Conny Brehmer

Ålems OK

33:01

14:44

27

Maria Nordgren

Växjö Löparklubb

33:20

15:03

28

Parviz Milani

Kalmar

33:57

15:40

 

10 km Tävling Herr

10000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Patrik Koech

Kenya

32:00

0:00

2

Daniel Johansson

Kalmar OK

33:51

1:51

3

Daniel Runemalm

Heleneholms Tri Team

34:03

2:03

4

Björn Pettersson

KA2 IF

34:52

2:52

5

Henrik Hallberg

Kvarnbyns LS

34:57

2:57

6

Sonny Karlsson

Högby IF

35:10

3:10

7

Joakim Svensson

Hultsfreds LK

35:18

3:18

8

Samuel Petersson

Lövbomåla

35:21

3:21

9

Christofer Fogel

Målilla-Mörlunda SKI

35:38

3:38

10

Markus Andersson

Högby IF

35:46

3:46

11

Benny Nilsson

Högby IF

36:13

4:13

12

Tommy Unosson

Oskarshamns SK

37:18

5:18

13

Mikael Turesson

Målilla-Mörlunda SK

37:32

5:32

14

Slimo Safouane

Oskarshamns SK

38:52

6:52

15

Andreas G Ainemo

Hultsfreds LK

39:22

7:22

16

Mikael Blomqvist

Glasriket RC

39:38

7:38

17

Tomas Holmström

Ålems OK

39:45

7:45

18

Per Andersson

Högby IF

40:38

8:38

19

Pontus Petersson

Lessebo OK

40:57

8:57

20

Gert Gustavsson

Team Blekinge LF

42:02

10:02

21

Vilhelm Andersson

Högby IF

42:36

10:36

22

Germund Petersson

Kalmar

43:29

11:29

23

Stefan Rohde

Högby IF

43:44

11:44

24

Anders Andresson

Hultsfreds LK

44:26

12:26

25

Peter Joelsson

Ålems OK

44:48

12:48

26

Lars Ackerot

Högby IF

45:23

13:23

27

Mats Nyberg

Hultsfreds LK

48:34

16:34

 

10 km Tävling Dam

10000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Isabellah Andersson

Hässelby SK

33:35

0:00

2

Alexandra Svensson

Hultsfreds LK

36:23

2:48

3

Siv Persson

Målilla-Mörlunda SKI

41:02

7:27

4

Veronica Miledal

OK Njudung Vetlanda

41:08

7:33

5

Camilla Persson

Högby IF

45:26

11:51

6

Anita Jönsson

Högby IF

46:19

12:44

7

Iréne Rohde

Högby IF

46:50

13:15

8

Karin Nilsson

Fi Kalmarsund

50:34

16:59

 

10 km Motion

10000 meter

Pl

Namn

Förening

Tid

Tid+

1

Krister Andersson

Kalmar

37:26

0:00

2

Umberto Vertetcs

Oskarshamn

37:59

0:33

3

Klas Eriksson

Kalmar

39:28

2:02

4

Jimmy Ovhagen

Förlösa GoIF

39:34

2:08

5

Bo Sundström

Kalmar

39:54

2:28

6

Erik Aschan

Brommapojkarna

40:37

3:11

7

Michael Persson

Bockara

41:02

3:36

8

Anders Lundquist

Bredsättra

42:35

5:09

9

Henrik Blad

Alstermo IF

42:37

5:11

10

Daniel Allard

Eskilstuna Vilsta IK

43:02

5:36

11

Henrik Svensson

Kalmar

43:09

5:43

12

Jonas Carlsson

Kalmar

43:21

5:55

13

Lars Hörberg

Helsingborg

43:29

6:03

14

Mikael Lyngbrant

Kalmar

44:10

6:44

15

Patrik Lundqvist

Nybro SKI

44:34

7:08

16

Krister Persson

Nybro

44:40

7:14

17

Klas-Göran Nilsson

Kalmar

45:14

7:48

18

Bosse Petersson

Lessebo OK

45:21

7:55

19

Andreas Axelsson

Kalmar

45:24

7:58

20

Kenth Ekstrand

Läckeby

45:54

8:28

21

Johan Moberg

Eskilstuna Kanotsällskap

45:58

8:32

22

Anders Gustavsson

Kalmar

46:25

8:59

23

Eddy Hultgren

Team Blekinge

46:33

9:07

24

Robert Fransson

Kalmar

47:03

9:37

25

Cecilia Molnar

Kalmar

47:12

9:46

26

Magnus Andersson

Fridlevstad GoIF

47:42

10:16

27

Magnus Svensson

Bergkvara

48:11

10:45

28

Tommy Petersson

Atlas Copco, Kalmar

48:12

10:46

29

Christer Brehmer

Ålems OK

48:59

11:33

30

Maria Idosdotter

Gullaskruvs SF

49:10

11:44

31

Kjell Bergström

OK Njudung Vetlanda

49:15

11:49

32

Sören Persson

Hvetlanda Skidklubb

49:21

11:55

33

Emil Quick

Kalmar SK

50:13

12:47

34

LP Axelsson

Kris-Kalmar

50:34

13:08

35

Tim Terlegård

Kalmar

50:44

13:18

36

Kristina Sandquist

Kalmar

50:49

13:23

37

Linda Karlsson

Team Blekinge

50:55

13:29

38

Stefan Johansson

Kalmar

51:02

13:36

39

Christian Sandholm

Kalmar OK

51:08

13:42

40

Johnny Söderstig

Kalmar

51:15

13:49

41

Dan Poulsen

Nybro

52:38

15:12

42

Claudia Romero

Guatemala

52:53

15:27

43

Hans Wahlström

Läckeby

53:05

15:39

44

Jan-Erik Lindström

Kalmar

54:31

17:05

45

Ann Hultman

Kalmar

54:54

17:28

46

Anders Sturesson

Brömsebro

55:28

18:02

47

Pekka Rossi

Kalmar

55:46

18:20

48

Lennart Svensson

vasaskolan Kalmar

56:44

19:18

49

Åsa Fredholm

United Runners

65:08

27:42

49

Linda Änghede

United Runners

65:08

27:42

Skribent: Anders Tuvesson

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732188589
E-post: anders_runners@hotma...

Se all info