Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2018


  Marathon            
               
  Män Född Förening/Organisation/Ort Tid Nr Klass
1 Jerker Sterneland 69 Dalaportens OL 3:21:45 3 M45  
2 Ole Toft 78 Allwordathlete.com/100 3:30:34 2 M40  
3 Gert-Inge Tapper 57 Scania Road Runners 4:09:29 6 M60  
4 Christer Bergström 52 Motala 4:13:32 15 M65  
5 Stefan Petersson 74 Linköpings Motorsällskap 4:27:51 17 M40  
6 Stig Hörberg 43 Växjö AIS 4:42:59 10 M75  
7 Hans-Inge Lindeskov 49 Team Ultra Sweden 4:49:02 8 M65  
8 Kurt Gustavsson 46 Hultsfreds Löparklubb 4:51:31 9 M70  
9 Owe Gustavsson  56 LK 42195+ 5:30:46 7 M60  
10 Stig Söderström 43 Kvarnsvedens Goif Fik 6:33:44 11 M75  
  Anders Gredin 84 Landeryd Bröt 1 MS  
  Mats Nilsson 63 Tjust Bike and Running Club Bröt 5 M55  
               
  M40            
1 Ole Toft 78 Allwordathlete.com/100 3:30:34 2 M40  
2 Stefan Petersson 74 Linköpings Motorsällskap 4:27:51 17 M40  
               
  M45            
1 Jerker Sterneland 69 Dalaportens OL 3:21:45 3 M45  
               
  M55            
  Mats Nilsson 63 Tjust Bike and Running Club Bröt 5 M55  
               
  M60            
1 Gert-Inge Tapper 57 Scania Road Runners 4:09:29 6 M60  
2 Owe Gustavsson  56 LK 42195+ 5:30:46 7 M60  
               
  M65            
1 Christer Bergström 52 Motala 4:13:32 15 M65  
2 Hans-Inge Lindeskov 49 Team Ultra Sweden 4:49:02 8 M65  
               
  M70            
1 Kurt Gustavsson  46 Hultsfreds Löparklubb 4:51:31 9 M70  
               
  M75            
1 Stig Hörberg 43 Växjö AIS 4:42:59 10 M75  
2 Stig Söderström 43 Kvarnsvedens Goif Fik 6:33:44 11 M75  
               
  Kvinnor Marathon            
1 Johanna Gren 92 Friskis & Svettis Helsingborg 4:06:33 12 KS  
2 Kerstin Sand 58 Växjö Löparklubb 4:14:23 16 K60  
3 Susanne Gren 63 Friskis & Svettis Helsingborg 4:59:46 14 K55  
               
  K55            
1 Susanne Gren 63 Friskis & Svettis Helsingborg 4:59:46 14 K55  
               
  K60            
1 Kerstin Sand 58 Växjö Löparklubb 4:14:23 16 K60  
               
  Halvmarathon   Start: 10:35      
               
  Män Född Förening/Organisation/Ort Tid Nr Klass DM?
1 Mikael Bäcklund 84 Högby IF 1:16:44 164 MS DM
2 Christofer Fogel 84 Högby IF 1:19:00 107 MS DM
3 Micael Lindqvist 72 Apladalens LK 1:19:50 116 M45 VDM
4 Mattias Ekman 82 Apladalens LK 1:20:00 108 M35 VDM
5 Tobias Ingvarsson 76 Högby IF 1:21:27 115 M40 VDM
6 Jimmy Iby 84 IK Hakarpspojkarna 1:22:02 105 MS DM
7 Thomas Enwall 78 Tjust Bike and Running Club 1:23:38 114 M40 VDM
8 Per Orestig 82 Habo Friidrott  1:23:39 110 M35 VDM
9 Magnus Karlsson 73 Oskarshamns SK 1:24:06 118 M45 VDM
10 Anders Eckertsröm 75 Apladalens LK 1:25:09 112 M40 VDM
11 Pär Wanby 64 Högby IF 1:25:14 123 M50 VDM
12 Johan Bolmstam 88 Apladalens LK 1:27:32 106 MS DM
13 Dag Nilsson 57 Växjö Löparklubb 1:27:54 131 M60 VDM
14 Per Sandström 70 Vimmerby SK 1:29:13 158 M45 VDM
15 Jonas Lagergren 76 Hultsfreds Löparklubb 1:30:01 111 M40 VDM
16 Stefan Pettersson 66 Apladalens LK 1:30:16 122 M50 VDM
17 Lennart Pettersson 65 Målilla-Mörlunda SKI 1:30:49 126 M50 VDM
18 Lars Liljegren 68 Hultsfred 1:32:36 125 M50  
19 Slimo Safouane 51 Oskarshamns SK 1:32:54 132 M65 VDM
20 Leif Nachweij 63 Tjust Bike and Running Club 1:33:43 155 M55 VDM
21 Joakim Svensson 66 Hultsfreds Löparklubb 1:33:55 120 M50 VDM
22 Thomas Rehn 73 OK Raseborg 1:34:32 151 M45  
23 Ulf Halvarsson 68 Apladalens LK 1:34:33 121 M50 VDM
24 Nils-Allan Torstensson 57 Hultsfreds Löparklubb 1:35:34 129 M60 VDM
25 Göran Lindgren 69 Vimmerby 1:37:45 119 M45  
26 Daniel Björketun 75 Södra Vedbo Löpargille 1:39:02 113 M40  
27 Micke Levinsson 64 Idrottsklubben Vista 1:41:04 161 M50 VDM
28 Mikael Karlsson 77 Hotell Ljungby 1:47:04 156 M50  
29 Tobias Bobeck 00 Dalaportens OL 1:48:10 103 MS  
30 David Lindahl 67 Höglandets Triathlon 1:48:22 157 M50 VDM
31 Esbjörn Gustafsson 56 Tjust Bike and Running Club 1:49:26 130 M60 VDM
32 Ulf Larsson 72 Tjust Bike and Running Club 1:50:03 154 M45 VDM
33 Fredrik Kronvall 71 Västerviks OK 1:50:59 153 M45 VDM
34 Fredrik Sahlberg 65 Högby IF 1:52:24 124 M50 VDM
35 Per Larsson 63 Tjust Bike and Running Club 1:53:27 128 M55 VDM
36 Martin Snickars 72 Vimmerby SK 1:59:26 117 M45 VDM
37 Jimmy Lorentzen 87 Hultsfreds Löparklubb 2:04:00 100 MS DM
38 Bertil Larsson 60 Hultsfred 2:06:19 162 M55  
39 Rolf Boman 60 Eksjö Södra IK 2:29:09 127 M55 VDM
40 Örjan Ohlsson 46 Stensjöns IF 2:38:12 133 M70 VDM
  Per Bäckström 78 Södra Vedbo Löpargille Bröt 152 M40  
  Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF Bröt 163 M65 VDM
               
  M35            
1 Mattias Ekman 82 Apladalens LK 1:20:00 108 M35 VDM
2 Per Orestig 82 Habo Friidrott  1:23:39 110 M35 VDM
               
  M40            
1 Tobias Ingvarsson 76 Högby IF 1:21:27 115 M40 VDM
2 Thomas Enwall 78 Tjust Bike and Running Club 1:23:38 114 M40 VDM
3 Anders Eckertsröm 75 Apladalens LK 1:25:09 112 M40 VDM
4 Jonas Lagergren 76 Hultsfreds Löparklubb 1:30:01 111 M40 VDM
5 Daniel Björketun 75 Södra Vedbo Löpargille 1:39:02 113 M40  
               
  M45            
1 Micael Lindqvist 72 Apladalens LK 1:19:50 116 M45 VDM
2 Magnus Karlsson 73 Oskarshamns SK 1:24:06 118 M45 VDM
3 Per Sandström 70 Vimmerby SK 1:29:13 158 M45 VDM
4 Thomas Rehn 73 OK Raseborg 1:34:32 151 M45  
5 Göran Lindgren 69 Vimmerby 1:37:45 119 M45  
6 Ulf Larsson 72 Tjust Bike and Running Club 1:50:03 154 M45 VDM
7 Fredrik Kronvall 71 Västerviks OK 1:50:59 153 M45 VDM
8 Martin Snickars 72 Vimmerby SK 1:59:26 117 M45 VDM
               
  M50            
1 Pär Wanby 64 Högby IF 1:25:14 123 M50 VDM
2 Stefan Pettersson 66 Apladalens LK 1:30:16 122 M50 VDM
3 Lennart Pettersson 65 Målilla-Mörlunda SKI 1:30:49 126 M50 VDM
4 Joakim Svensson 66 Hultsfreds Löparklubb 1:33:55 120 M50 VDM
5 Ulf Halvarsson 68 Apladalens LK 1:34:33 121 M50 VDM
6 Micke Levinsson 64 Idrottsklubben Vista 1:41:04 161 M50 VDM
7 Mikael Karlsson 77 Hotell Ljungby 1:47:04 156 M50  
8 David Lindahl 67 Höglandets Triathlon 1:48:22 157 M50 VDM
9 Fredrik Sahlberg 65 Högby IF 1:52:24 124 M50 VDM
               
  M55            
1 Leif Nachweij 63 Tjust Bike and Running Club 1:33:43 155 M55 VDM
2 Per Larsson 63 Tjust Bike and Running Club 1:53:27 128 M55 VDM
3 Bertil Larsson 60 Hultsfred 2:06:19 162 M55  
4 Rolf Boman 60 Eksjö Södra IK 2:29:09 127 M55 VDM
               
  M60            
1 Dag Nilsson 57 Växjö Löparklubb 1:27:54 131 M60 VDM
2 Nils-Allan Torstensson 57 Hultsfreds Löparklubb 1:35:34 129 M60 VDM
3 Esbjörn Gustafsson 56 Tjust Bike and Running Club 1:49:26 130 M60 VDM
               
  M65            
1 Slimo Safouane 51 Oskarshamns SK 1:32:54 132 M65 VDM
  Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF Bröt 163 M65 VDM
               
  M70            
1 Örjan Ohlsson 46 Stensjöns IF 2:38:12 133 M70 VDM
               
  Kvinnor halvmarathon Född Förening/Organisation/Ort Tid Nr Klass DM?
1 Karin Lagerström  79 Oskarshamns SK 1:31:43 140 K35 VDM
2 Karolin Kärrå  86 Apladalens LK 1:32:15 135 KS DM
3 Katja Schönbeck 71 IFK Växjö 1:33:59 145 K45 VDM
4 Matilda Sandström 80 Jönköpings OK  1:36:59 139 K35 VDM
5 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 1:38:50 147 K50 VDM
6 Lovisa Nilsson  01 Apladalens LK 1:39:21 136 KS DM
7 Sara Dolk 70 Hultsfreds Löparklubb 1:39:28 146 K45 VDM
8 Emelie Windisch  86 Höglandets Triathlon 1:40:26 138 KS  
9 Lucia Rappich Brandt  89 Hultsfreds Löparklubb 1:47:30 134 KS DM
10 Carolina Edvinsson 83 Tävelsås 1:49:08 159 K35  
11 Sara Olsson 74 Västervik 1:56:02 142 K40  
12 Jennie Karlsson 79 Hultsfreds Löparklubb 1:56:33 141 K35 VDM
13 Katarina Nilsson 56 Högby IF 1:57:49 148 K60 VDM
14 Tove Adolfsson 76 Tjust Bike and Running Club 1:57:53 144 K40 VDM
15 Louise Andersson 73 Hultsfred 2:00:27 160 K45  
16 Sara Gredin  85 Landeryd 2:00:53 137 KS  
17 Irene Rohde 56 Högby IF 2:04:54 149 K60 VDM
18 Ingalill Salomon 52 Tjust Bike and Running Club 2:10:45 150 K65 VDM
               
  K35            
1 Karin Lagerström  79 Oskarshamns SK 1:31:43 140 K35 VDM
2 Matilda Sandström 80 Jönköpings OK  1:36:59 139 K35 VDM
3 Carolina Edvinsson 83 Tävelsås 1:49:08 159 K35  
4 Jennie Karlsson 79 Hultsfreds Löparklubb 1:56:33 141 K35 VDM
               
  K40            
1 Sara Olsson 74 Västervik 1:56:02 142 K40  
2 Tove Adolfsson 76 Tjust Bike and Running Club 1:57:53 144 K40 VDM
               
  K45            
1 Katja Schönbeck 71 IFK Växjö 1:33:59 145 K45 VDM
2 Sara Dolk 70 Hultsfreds Löparklubb 1:39:28 146 K45 VDM
3 Louise Andersson 73 Hultsfred 2:00:27 160 K45  
               
  K50            
1 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 1:38:50 147 K50 VDM
               
  K60            
1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 1:57:49 148 K60 VDM
2 Irene Rohde 56 Högby IF 2:04:54 149 K60 VDM
               
  K65            
1 Ingalill Salomon 52 Tjust Bike and Running Club 2:10:45 150 K65 VDM
               
  10km   Start: 13:45      
               
  Män Född Förening/Organisation/Ort Tid Nr    
1 Ludvig Bjurelid 00 Högby IF 0:36:45 317    
2 Oskar Edvinsson 81 Vederslöv/Dänningelanda IF 0:36:56 315    
3 Anders Sjögren 84 IK NocOut.se 0:39:08 304    
4 Roberth Svensson 60 Vimmerby OK 0:43:28 305    
5 Axel Svensson 88 Vimmerby 0:43:53 301    
6 Emil Wahlström 03 SOK Viljan 0:46:01 303    
7 Patrik Erenlöf 69 KGM AB 0:46:20 312    
8 Elvis Eckerberg 04 Slimos löpargrupp Oskarshamn 0:46:52 318    
9 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra IK 0:47:16 300    
10 Nicklas Tigerryd 81 Hultsfreds Löparklubb 0:49:38 316    
11 Robert Falk 90 Åbro KF 0:49:55 302    
12 Kim Logg 80 Allbygg 0:50:13 310    
13 Henrik Böris 86 Allbygg 0:53:57 311    
               
  Kvinnor            
1 Marie Tigerryd 81 Hultsfreds Löparklubb 0:49:31 308    
2 Hanna Riberth 89 KGM AB 0:50:40 319    
3 Camilla Persson 62 Högby IF 0:52:14 306    
4 Matilda Råsmark 85 Hultsfreds Löparklubb 0:58:54 309    
               
  5km   Start: 13:30      
               
  Män Född Förening/Organisation/Ort Tid Nr    
1 Christoffer Knutsson 91 Gårdveda 0:23:00 416    
2 Linus Karlsson 91 Hultsfreds Löparklubb 0:23:00 415    
3 Magnus Josephson 78 Läckeby 0:23:02 401    
4 Erik Balk 92 Vena 0:24:10 414    
5 Christer Persson 62 Högby IF 0:24:20 400    
6 Johan Gunnarsson 74 Slimos Löpargrupp 0:26:16 413    
7 Ludvig Fransson 08 Bygg-Kjells AB 0:29:43 409    
               
  Kvinnor            
1 Nelly Össmar  03 Högby IF 0:19:43 404    
2 Mimmi Andersson 00 Högby IF 0:21:40 412    
3 Lovisa Törnlöf 96 Hultsfreds Löparklubb 0:22:58 314    
4 Camilla Lindström 71 Högby IF 0:24:12 405    
5 Caroline Jiverfalk 84 Hultsfreds Löparklubb 0:25:20 408    
6 Christel Fransson 76 Bygg Kjells AB 0:29:44 407    
7 Lillian Brorsson  47 Högby IF 0:30:58 403    
8 Anne-Marie Johansson 65 Gamleby OK 0:36:56 406    
Uppdaterad: 07 SEP 2018 07:30 Skribent: Anders Tuvesson
Epost: Adressen Gömd

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732-18 85 89
E-post: This is a mailto link

Se all info