Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Marathon   Start: 10:20      
             
  Män     Nr    
1 Fredrik Hallberg-73 Tjust Bike and running club 3:18:11   43 M40  
2 Jerker Sterneland-69 Dalaportens OL 3:19:53 32 M45  
3 Linus Holgersson-72 Tjust Bike and running club 3:47:21 42 M45  
4 Gert-Inge Tapper-57   Björntorps IF 3:58:18 35 M60  
5 Stefan Peterson-74 Linköpings Motorsällskap 4:08:38 31 M40  
6 Christer Bergström-52 Motala 4:10:45 34 M65  
7 Leif Franzen-46 LK Nyköpings Runners 4:20:26 39 M70  
8 Matti Pylkkänen-50 Gamleby OK 4:45:12 41 M65  
9 Mikael Weinfors-63   Hulingsryd 4:55:48 33 M50  
10 Stig Samuelsson-47   Tjalve IF   4:58:18 36 M70  
11 Owe Gustavsson-56 Apladalens LK 5:17:05 40 M60  
12 Anders Hidefjäll-40   Västerås LK 6:27:50 37 M75  
             
  M40          
1 Fredrik Hallberg-73 Tjust Bike and running club 3:18:11 43    
2 Stefan Peterson-74 Linköpings Motorsällskap 4:08:38 31    
             
  M45          
1 Jerker Sterneland-69 Dalaportens OL 3:19:53 32    
2 Linus Holgersson-72 Tjust Bike and running club 3:47:21 42    
             
  M50          
1 Mikael Weinfors-63   Hulingsryd 4:55:48 33    
             
  M60          
1 Gert-Inge Tapper-57   Björntorps IF 3:58:18 35    
2 Owe Gustavsson-56 Apladalens LK 5:17:05 40    
             
  M65          
1 Christer Bergström-52 Motala 4:10:45 34    
2 Matti Pylkkänen-50 Gamleby OK 4:45:12 41    
             
  M70          
1 Leif Franzen-46 LK Nyköpings Runners 4:20:26 39    
2 Stig Samuelsson-47   Tjalve IF   4:58:18 36    
             
  M75          
1 Anders Hidefjäll-40   Västerås LK 6:07:50 37    
             
  Kvinnor Marathon          
1 Kestin Sandh-58 Växjö LK 4:15:11 38 K55  
             
  K55          
1 Kestin Sandh-58 Växjö LK 4:15:11 38    
             
  Halvmarathon Start: 10:35      
             
  Män       Klass  
1 Mikael Bäcklund-84   Högby IF   1:13:33 302 M DM
2 Christian Karlsson-78 Ålem OK 1:13:52 337 M35 VDM
3 Abraham Nuguse Tesfay-88 IK Sisu Nässjö   1:14:00 329 M DM
4 Oliver Wykman-94   Högby IF     1:14:13 301 M DM
5 Johan Gustafsson-76 Tjalve IF, Norrköping 1:15:18 356 M40  
6 Abel Zerom-92   IK Sisu Nässjö   1:17:15 327 M DM
7 Daniel Windisch-82 Höglandets Triathlon 1:18:13 366 M35  
8 David Peterson-82   Apladalens LK   1:22:33 303 M35 VDM
9 Niklas Wikner-64   IK Akele 1:22:37 311 M50  
10 Pär Wanby-64   Högby IF     1:22:46 312 M50 VDM
11 Morgan Svensson-69 SK Graal   1:24:14 323 M45 VDM
12 Mattias Ekman-82 Apladalens LK     1:24:37 304 M35 VDM
13 Christian Isomettä-87 Hultsfreds LK 1:24:45 332 M DM
14 Per Sandström-70 Vimmerby SK 1:26:01 365 M45 VDM
15 Hannes Assarsson-91 IK Sisu Nässjö   1:26:42 328 M DM
16 Jakob Nelson-67 Tjust Bike and running club 1:28:15 363 M50 VDM
17 Fredrik Linderson-75     Tjust Bike o RC     1:28:28 305 M40 VDM
18 Stefan Virtanen-71 IK Sisu Nässjö 1:28:32 331 M45 VDM
19 Lennart Pettersson-65 Målilla-Mörlunda SKI 1:28:43 320 M50 VDM
20 Dag Nilsson-57   Växjö LK     1:28:49 316 M60 VDM
21 Rickard Lundqvist-87 IK Sisu Nässjö   1:29:10 330 M DM
22 Tomas Holmström-63 Ålems OK 1:31:41 370 M50 VDM
23 Peter Helgesson-71 SK Graal   1:32:12 357 M45 VDM
24 Tony Zetterström-66   Målilla-Mörlunda SKI 1:32:55 309 M50 VDM
25 Andreas Ainemo-71 Hultsfreds LK 1:35:54 361 M45 VDM
26 Micke Levinsson-64 IK Vista 1:37:14 371 M50 VDM
27 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:38:20 338 M65 VDM
28 Patrik Johansson-78 Hultsfred 1:38:59 340 M35  
29 Niclas Kennestig-64 Oskarshamns SK 1:39:40 362 M50 VDM
30 David Lindahl-77 Nässjö. 1:39:52 324 M40  
31 Fredrik Antonsson-84 Vimmerby SK     1:40:05 342 M DM
32 Ulf Larsson-72 Tjust Bike o Running Club     1:42:35 333 M45 VDM
33 Jens Carlsson-76 Hultsfred 1:42:55 341 M40  
34 Esbjörn Gustafsson-56   Tjust Bike o Running Club     1:45:37 317 M60 VDM
35 Mats Ivarsson-68 Oskarshamn 1:46:30 339 M45  
36 Stefan Olsson-73       Slimos Löpargrupp 1:50:08 306 M40  
37 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF   1:50:21 322 M70 VDM
38 Fredrik Kronvall-71 Västerviks OK 1:51:59 326 M45 VDM
39 Martin Snickars-72   Vimmerby SK     1:52:01 307 M45 VDM
40 Mats Ajneborn-65   Tuna 1:52:13 310 M50  
41 Johnny Söderstig-55 Högby IF 1:54:08 334 M60 VDM
42 Kaji Löwhagen-69 Tjust Bike and running club 1:55:41 364 M45 VDM
43 Conny Hugosson-57 Trollhättan 1:58:31 355 M60  
44 Jörgen Gustafsson-59     Slimos LK 2:02:51 315 M55  
45 Mats Nilsson-63   Tjust Bike o Running Club     2:06:58 314 M50 VDM
46 Stig Hörberg-43   Växjö-Norra IF    2:14:52 319 M70  
47 Dan Rundqvist-67   Växjö LK     2:28:38 308 M50 VDM
48 Rolf Boman-60 Eksjö Södra IK 2:35:57 335 M55 VDM
49 Örjan Ohlsson-46   Stensjöns IF     2:55:35 318 M70 VDM
             
  M35          
1 Christian Karlsson-78 Ålem OK 1:13:52 337 M35 VDM
2 Daniel Windisch-82 Höglandets Triathlon 1:18:13 366 M35  
3 David Peterson-82   Apladalens LK   1:22:33 303 M35 VDM
4 Mattias Ekman-82 Apladalens LK     1:24:37 304 M35 VDM
5 Patrik Johansson-78 Hultsfred 1:38:59 340 M35  
             
  M40          
1 Johan Gustafsson-76 Tjalve IF, Norrköping 1:15:18 356 M40  
2 Fredrik Linderson-75     Tjust Bike o RC     1:28:28 305 M40 VDM
3 David Lindahl-77 Nässjö. 1:39:52 324 M40  
4 Jens Carlsson-76 Hultsfred 1:42:55 341 M40  
5 Stefan Olsson-73       Slimos Löpargrupp 1:50:08 306 M40  
             
  M45          
1 Morgan Svensson-69 SK Graal   1:24:14 323 M45 VDM
2 Per Sandström-70 Vimmerby SK 1:26:01 365 M45 VDM
3 Stefan Virtanen-71 IK Sisu Nässjö 1:28:32 331 M45 VDM
4 Peter Helgesson-71 SK Graal   1:32:12 357 M45 VDM
5 Andreas Ainemo-71 Hultsfreds LK 1:35:54 361 M45 VDM
6 Ulf Larsson-72 Tjust Bike o Running Club     1:42:35 333 M45 VDM
7 Mats Ivarsson-68 Oskarshamn 1:46:30 339 M45  
8 Fredrik Kronvall-71 Västerviks OK 1:51:59 326 M45 VDM
9 Martin Snickars-72   Vimmerby SK     1:52:01 307 M45 VDM
10 Kaji Löwhagen-69 Tjust Bike and running club 1:55:41 364 M45 VDM
             
  M50          
1 Niklas Wikner-64   IK Akele 1:22:37 311 M50  
2 Pär Wanby-64   Högby IF     1:22:46 312 M50 VDM
3 Jakob Nelson-67 Tjust Bike and running club 1:28:15 363 M50 VDM
4 Lennart Pettersson-65 Målilla-Mörlunda SKI 1:28:43 320 M50 VDM
5 Tomas Holmström-63 Ålems OK 1:31:41 370 M50 VDM
6 Tony Zetterström-66   Målilla-Mörlunda SKI 1:32:55 309 M50 VDM
7 Micke Levinsson-64 IK Vista 1:37:14 371 M50 VDM
8 Niclas Kennestig-64 Oskarshamns SK 1:39:40 362 M50 VDM
9 Mats Ajneborn-65   Tuna 1:52:13 310 M50  
10 Mats Nilsson-63   Tjust Bike o Running Club     2:06:58 314 M50 VDM
11 Dan Rundqvist-67   Växjö LK     2:28:38 308 M50 VDM
             
  M55          
1 Jörgen Gustafsson-59     Slimos LK 2:02:51 315 M55  
2 Rolf Boman-60 Eksjö Södra IK 2:35:57 335 M55 VDM
             
  M60          
1 Dag Nilsson-57   Växjö LK     1:28:49 316 M60 VDM
2 Esbjörn Gustafsson-56   Tjust Bike o Running Club     1:45:37 317 M60 VDM
3 Johnny Söderstig-55 Högby IF 1:54:08 334 M60 VDM
4 Conny Hugosson-57 Trollhättan 1:58:31 355 M60  
             
  M65          
1 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 1:38:20 338 M65 VDM
             
  M70          
1 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF   1:50:21 322 M70 VDM
2 Stig Hörberg-43   Växjö-Norra IF    2:14:52 319 M70  
3 Örjan Ohlsson-46   Stensjöns IF     2:55:35 318 M70 VDM
             
  Kvinnor halvmarathon       Klass  
1 Kadri Koit-78    Tjust Bike o RC     1:31:22 346 K35 VDM
2 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 1:37:34 352 K45 VDM
3 Anna-Stina Wanby-64   Högby IF     1:41:15 348 K50 VDM
4 Märta Wändal-67 Mullsjö SOK 1:43:22 369 K50  
5 Emelie Windisch-86 Höglandets Triathlon 1:44:25 367 K  
6 Sara Dolk-70 Hultsfreds LK 1:49:05 368 K45 VDM
7 Lina Ragneteg-80   Slimos löparklubb, O-hamn 1:50:08 344 K35  
8 Gabriella Eriksson-89 Södra Vi IF 1:50:26 359 K DM
9 Ulrika Wykman-68 Högby IF 1:53:12 347 K45 VDM
10 Maria Skärlund-74 Tjust Bike o RC     1:53:41 358 K40 VDM
11 Jenny Svensson-79     Tjust Bike o RC     1:59:48 345 K35 VDM
12 Irene Rohde-56 Högby IF 2:00:04 351 K60 VDM
13 Maja Vindskär-76 Tjust Bike and running club 2:00:53 360 K40 VDM
14 Britt-Marie Mellgården-51 Växjö LK 2:04:47 353 K65 VDM
15 Ingalill Salomon-52   Tjust Bike o RC     2:06:55 349 K65 VDM
16 Gunilla Franzéb-44   LK Nyköpings Runners 3:04:03 350 K70  
             
  K35          
1 Kadri Koit-78    Tjust Bike o RC     1:31:22 346 K35 VDM
2 Lina Ragneteg-80   Slimos löparklubb, O-hamn 1:50:08 344 K35  
3 Jenny Svensson-79     Tjust Bike o RC     1:59:48 345 K35 VDM
             
  K40          
1 Maria Skärlund-74 Tjust Bike o RC     1:53:41 358 K40 VDM
2 Maja Vindskär-76 Tjust Bike and running club 2:00:53 360 K40 VDM
             
  K45          
1 Siv Persson-70 Målilla-Mörlunda SKI 1:37:34 352 K45 VDM
2 Sara Dolk-70 Hultsfreds LK 1:49:05 368 K45 VDM
3 Ulrika Wykman-68 Högby IF 1:53:12 347 K45 VDM
             
  K50          
1 Anna-Stina Wanby-64   Högby IF     1:41:15 348 K50 VDM
2 Märta Wändal-67 Mullsjö SOK 1:43:22 369 K50  
             
  K60          
1 Irene Rohde-56 Högby IF 2:00:04 351 K60 VDM
             
  K65          
1 Britt-Marie Mellgården-51 Växjö LK 2:04:47 353 K65 VDM
2 Ingalill Salomon-52   Tjust Bike o RC     2:06:55 349 K65 VDM
             
  K70          
1 Gunilla Franzéb-44   LK Nyköpings Runners 3:04:03 350 K70  
             
  10km Start: 13:45      
             
  Män          
1 Omar Mohamed-00 Högby IF 0:33:12 725    
2 Per Henrik Sundell-79 Hammerdals IF 0:34:33 756    
3 Petter Svensson-90 Pelarne 0:34:49 742    
4 Oskar Edvinsson-81   Vederslöv/Dänningelanda 0:37:43 726    
5 Magnus Franzén-77 Emmaboda Verda OK 0:40:04 757    
6 Johan de Reuver-70   Glanshammar IF, Landsbro 0:41:10 740    
7 Axel Svensson-88 Vimmerby 0:42:23 746    
8 Robert Svensson-60 Vimmerby OK 0:42:38 739    
9 Anders Degerman-73   Blackstad IF 0:43:07 729    
10 Sandy Bengtsson-63   Oskarshamn SK 0:43:36 730    
11 Björn Englund--77 Maxprestation sportsclub 0:44:07 750    
12 Patrik Erenlöf-69 Hultsfred 0:45:34 745    
13 Andreas Karlström-75 Målilla 0:47:30 728    
14 Leif Petersson-55 Urshults IF 0:48:55 759    
15 Andreas Andersson-87 Storebro 0:55:16 754    
16 Martin Nihlén-80 Bräkne-Hoby 0:59:14 753    
17 Alexander Henningsson-80   Hultsfred 0:59:48 727    
             
  Kvinnor          
1 Carolina Stalebrant-75 Tjust Bike and running club 0:43:29 755    
2 Karin Hansen-83 Silverdalen 0:46:42 758    
3 Johanna Björk-78 Kisa SK 0:48:30 743    
4 Camilla Persson-62   Högby IF 0:48:40 737    
5 Angelica Edén-85 Hultsfred 0:49:18 751    
6 Lussan Brandt-89 Hultsfred 0:52:04 744    
7 Ingrid Nihlén-85 Bräkne-Hoby 0:59:14 752    
8 Emelie Danielsson-90   Hultsfreds LK 0:59:48 733    
9 Sara Karlbom-85   Hultsfred 1:07:32 735    
10 Malin Englund-86   Maxprestation Sport Club 1:09:06 734    
             
  5km Start: 13:30      
             
  Män          
1 Andreas Davidsson-95 Högby IF 0:15:43 843    
2 Erik Karlsson-98   Högby IF 0:15:48 830    
3 Emil Pettersson-92 Högby IF 0:20:17 846    
4 Christer Persson-62   Högby IF 0:22:46 832    
5 Fredrik Sandsborg-77   Hultsfred 0:23:07 831    
6 Jimmy Phalén-83 MUFC 1878 0:24:22 847    
7 Johan Gunnarsson-74 Oskarshamn 0:24:47 848    
8 Fredrik Arvidsson73 Storebro IF 0:25:54 833    
9 Hannes Degerman-03   Blackstad IF 0:26:26 828    
             
  Kvinnor          
1 Lisa Folkesson-00   Oskarshamn SK 0:22:45 849    
2 Camilla Lindström-71   Högby IF 0:24:29 839    
3 Eva Bergström-68 Oskarshamn 0:25:36 845    
4 Lovisa Ingvarsson Blomqvist-77 Storebro IF 0:25:53 844    
5 Sofie Ingström-79 Storebro IF 0:26:38 841    
6 Linda Lindström-85   Hultsfred 0:28:32 837    
7 Madelene Carlsson-77   Storebro IF 0:29:10 838    
8 Lillian Brorsson-47   Högby IF 0:29:36 840    
9 Johanna Habbe Didriksson-86 Hultsfred 0:33:07 836    
10 Ann-Marie Johansson-65 Gamleby OK 0:38:05 842    
             
  Lilla 1400m Start: 13:00      
             
  P14          
1 Liam Bolin-04  Hultsfred 0:05:50 626    
             
  P12          
1 Emil Tapper-04 Hultsfred 0:05:33 628    
2 Alfred Nyman-06 Vimmerby 0:05:51 630    
3 Lucas Bohlin-06 Hultsfred 0:06:04 631    
             
  F12          
1 Ida Nyman-06 Vimmerby 0:06:42 629    
             
  Lilla 700m Start: 12:45      
             
  P10          
1 Ebbe Lockström-07 Hultsfreds Gymnastik klubb 0:03:04 944    
2 Elias Hed-07 Hultsfreds LK 0:03:38 946    
             
  F10          
1 Saga Nyman-08 Vimmerby 0:03:38 951    
2 Molly Ainemo-10 Hultsfreds LK 0:03:42 942    
             
  P8          
1 Carl Koit-09 Västervik 0:03:16 945    
2 Albin Dolk Svensson-10 Hultsfreds LK 0:04:05 943    
3 Olle Rydén Rudbrant-11 Mörlunda 0:04:13 955    
4 Love Åkerstedt-13 Hultsfred 0:04:19 949    
5 Matteus Edvinsson-10 Ingelstorp 0:04:29 939    
6 Vincent Ericson-10 Hultsfreds LK 0:04:40 948    
7 Olle Segerström-10 Lönneberga 0:04:55 950    
8 Arvid Edvardsson-13 Hultsfreds LK 0:05:00 937    
9 Vincent Ewers-13 Vimmerby 0:05:01 947    
10 Natanael Edvinsson-12 Ingelstorp 0:05:10 940    
11 Love Pahlén-12   Hultsfred 0:05:16 932    
12 Sigge Johansson-10 Hultsfred 0:05:20 935    
13 Sefki Saciri Carlsson-13   Storebro IF 0:06:29 929    
             
  F8          
1 Elin Jonsson-09   Södra Vi IF 0:03:43 933    
2 Tyra Simonsson-10 Hultsfreds LK 0:04:06 956    
3 Alva Pahlén-10   Hultsfred 0:04:41 931    
4 Tilda Edvardsson-11 Hultsfreds LK 0:04:41 936    
5 Wilma Westrin-13 Hultsfred 0:04:43 938    
6 Mahira Saciri Carlsson-11   Storebro IF 0:05:15 930    
7 Thea Jivefalk-13   Hultsfreds löparklubb 0:05:28 928    
8 Ellie Arvidsson-14 Storebro IF 0:06:34 934    
9 Selma Nihlén-13 Bräkne-Hoby 0:08:06 952    
10 Ebba Alexandersson-15 Hultsfreds LK 0:11:41 954    
11 Hilda Nihlén-16 Bräkne-Hoby 0:12:47 953    
Uppdaterad: 2017-09-19 13:18
Skribent: Anders Tuvesson
Epost: Adressen Gömd

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732-18 85 89
E-post: This is a mailto link

Se all info