Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


Marathon Start: 10:05
Män Nr
1 Daniel Öberg 81 Västervik 3:10:14 4 M35
2 Per Nilsson 73 Team Blekinge 3:16:15 16 M40
3 Fredrik Hallberg 73 Tjust Bike & Running Club 3:23:05 29 MS
4 Robert Bellinger 72 Ranta runt Grebo Linköping 3:47:50 18 M40
5 Jerker Sternerland 69 Dalaportens OL 3:49:01 7 M45
6 Gert-Inge Tapper 57 Björntorps IF 3:54:43 5 M55
7 Christer Bergström 52 Motala 4:03:36 3 M60
8 Peter Broström 64 Kalmar 4:04:29 17 M50
9 Niclas Dia 64 Rolls Royce IF 4:17:49 12 M50
10 Johan Zackrisson 74 Ranta Runt Grebo Linköping 4:20:27 8 M40
11 Mikael Axelsson 68 Tjust Bike & Running Club 4:26:47 30 MS
12 Keith Gröqvist 60 Norrköping 4:27:12 9 M55
13 Matti Pylkkänen 50 Gamleby Ok 4:28:14 11 M65
14 Stig Hörberg 43 Växjö Norra IF 4:29:40 19 M70
15 Pauli Sulonen 55 Hässelby SK 4:30:49 15 M60
16 Stig Samuelsson 47 Tjalve IF 4:42:26 20 M65
17 Andreas Hagejärd 87 Nässjö 4:46:47 1 MS
18 Bo Pelander 43 Enhörna IF 4:57:50 2 M70
19 P-O Hvitfeldt 43 IFK Mora 5:06:17 25 M70
20 Owe Gustavsson 56 Apladalens LK 5:08:47 14 M60
21 Hans-Inge Lindeskov 49 Team Ultra Sweden LK 5:15:25 6 M65
22 Stig Söderström 43 Kvarnsveden GOIF FIK 5:34:19 21 M70
Niklas Zackrisson 70 Ranta Runt Grebo Linköping Bröt 13 M45
Anders Hidefjäll 40 Västerås LK Bröt 28 M75

MS
1 Fredrik Hallberg 73 Tjust Bike & Running Club 3:23:05 29
2 Mikael Axelsson 68 Tjust Bike & Running Club 4:26:47 30
3 Andreas Hagejärd 87 Nässjö 4:46:47 1

M35
1 Daniel Öberg 81 Västervik 3:10:14 4

M40
1 Per Nilsson 73 Team Blekinge 3:16:15 16
2 Robert Bellinger 72 Ranta runt Grebo Linköping 3:47:50 18
3 Johan Zackrisson 74 Ranta Runt Grebo Linköping 4:20:27 8

M45
1 Jerker Sternerland 69 Dalaportens OL 3:49:01 7
Niklas Zackrisson 70 Ranta Runt Grebo Linköping Bröt 13

M50
1 Peter Broström 64 Kalmar 4:04:29 17
Page 1
Resultat utan formler
2 Niclas Dia 64 Rolls Royce IF 4:17:49 12

M55
1 Gert-Inge Tapper 57 Björntorps IF 3:54:43 5
2 Keith Gröqvist 60 Norrköping 4:27:12 9

M60
1 Christer Bergström 52 Motala 4:03:36 3
2 Pauli Sulonen 55 Hässelby SK 4:30:49 15
3 Owe Gustavsson 56 Apladalens LK 5:08:47 14

M65
1 Matti Pylkkänen 50 Gamleby Ok 4:28:14 11
2 Stig Samuelsson 47 Tjalve IF 4:42:26 20
3 Hans-Inge Lindeskov 49 Team Ultra Sweden LK 5:15:25 6

M70
1 Stig Hörberg 43 Växjö Norra IF 4:29:40 19
2 Bo Pelander 43 Enhörna IF 4:57:50 2
3 P-O Hvitfeldt 43 IFK Mora 5:06:17 25
4 Stig Söderström 43 Kvarnsveden GOIF FIK 5:34:19 21

M75
Anders Hidefjäll 40 Västerås LK Bröt 28
Kvinnor
1 Emmy Johansson 84 Linköping KS 3:25:17 23 KS
2 Sofia Kay 76 LK TV 88 3:55:06 27 K40
3 Annika Askengren Berg 60 LK TV 88 4:21:10 26 K55
4 Kerstin Sand 58 Växjö Löparklubb 4:36:50 24 K55
5 Cecilia Andersson 73 Eksjö 5:00:17 22 K40

KS
1 Emmy Johansson 84 Linköping KS 3:25:17 23

K40
1 Sofia Kay 76 LK TV 88 3:55:06 27
2 Cecilia Andersson 73 Eksjö 5:00:17 22

K55
1 Annika Askengren Berg 60 LK TV 88 4:21:10 26
2 Kerstin Sand 58 Växjö Löparklubb 4:36:50 24
Halvmarathon Start: 10:20

Män Klass
1 Oliver Wykman 94 Högby IF 1:16:28 165 MS DM
2 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Nässjö 1:16:52 129 M35 VSM VDM
3 Jari Repo 76 Trollhättans IF Friidrott 1:18:05 134 M40 VSM
4 Bo Torstensson 69 Falkenbergs Allstars 1:19:01 239 M45 VSM
5 Mikael Honauer 74 IFK Halmstad 1:19:19 156 M40 VSM
6 Petter Svenson 90 Pelarne 1:19:48 174 MS
7 Claes Hydvall 79 Ocab RC 1:21:02 118 M35 VSM VDM
8 Niclas Uppsten 71 IF Mantra Sport Uppsala 1:21:05 161

M45 VSM
Resultat utan formler
9 David Peterson 82 Apladalens LK 1:21:18 124 MS DM
10 Niklas Wikner 64 Tranås AIF 1:21:21 247 M50 VSM VDM
11 Jonas Lundqvist 66 IK Akele 1:21:57 141 M50 VSM
12 BG Nilensjö 63 IS Göta Friidrott 1:22:21 109 M50 VSM
13 Per Carlsson 70 Mariestads AIF 1:22:22 169 M45 VSM
14 Mikael Tilly 72 Lerums Friidrott 1:22:26 158 M40 VSM
15 Marcus Helander 87 Ocab RC 1:22:57 149 MS DM
16 Marcus Höglund 76 Uppsala LK 1:23:21 150 M40 VSM
17 Per Christell 80 Skeninge Ik 1:23:43 170 M35 VSM
18 Samuel Johansson 90 IFK Stockaryd 1:23:45 246 MS
19 Mikael Zachrisson 65 Lerums Friidrott 1:23:47 159 M50 VSM
20 Pär Wanby 64 Högby IF 1:24:12 175 M50 VSM VDM
21 Anders Pihl 70 Lerums Friidrott 1:25:41 104 M45 VSM
22 Niklas Rung 72 Lerum Friidrott 1:25:50 163 M40 VSM
23 Per-Anders Ottersten 61 IF Göta Karlstad 1:25:53 173 M55 VSM
24 Bo Sundström 67 Kalmar RC Triathlon 1:25:58 111 M45 VSM VDM
25 Magnus Ekman 77 IK Hakarpspojkarna 1:26:06 146 M35 VSM VDM
26 Anders Nilseryd 64 IK Akele 1:26:17 103 M50 VSM
27 Anders Toll 61 Uppsala LK 1:26:58 105 M55 VSM
28 Christer Svensson 69 Växjö AIS 1:27:09 115 M45 VSM VDM
29 Per Rollmark 68 IS Göta Friidrott 1:27:26 171 M45 VSM
30 Richard Zätterman 71 Lerums Friidrott 1:27:45 176 M45 VSM
31 Hannes Assarsson 91 IK Sisu Nässjö 1:28:09 130 MS DM
32 Andreas Andersson 81 Falun 1:28:31 106 M35
33 Ingemar Andersson 62 IK Akele 1:28:43 133 M50 VSM
34 Mikael Knutsson 63 IK Akele 1:29:11 157 M50 VSM
35 Thomas Börjesson 62 Team Blekinge 1:29:19 186 M50 VSM
36 Dag Nilsson 57 Växjö Löparklubb 1:29:36 257 M55 VSM VDM
37 Joakim Svensson 66 Hultsfreds LK 1:29:48 136 M50 VSM VDM
38 Christer Karlsson 70 Kalmar RC Triatlon 1:30:14 114 M45 VSM VDM
39 Johan Cardell 73 IK Sisu Nässjö 1:30:23 137 M40 VSM VDM
40 Roger Kjellsson 69 Team Blekinge 1:30:38 177 M45 VSM
41 Pelle Gunnarsson 62 Team Blekinge 1:30:38 168 M50 VSM
42 Stefan Unosson 60 Kalmar RC Triathlon 1:30:46 180 M55 VSM VDM
43 Joakim Assarsson 85 IK Sisu Nässjö 1:30:46 135 MS DM
44 Leif Nachtweij 63 Tjust Bike & Running Club 1:31:06 249 M50 VSM VDM
45 Stefan Virtanen 71 IK Sisu Nässjö 1:31:26 181 M45 VSM VDM
46 Jakob Nelson 67 Tjust Bike & Running Club 1:31:57 241 M45 VSM VDM
47 Alexander Leskovec 64 Glasriket RC 1:31:59 100 M50 VSM VDM
48 Hans Eriksson 48 Eksjö södra IK 1:32:03 131 M65 VSM VDM
49 Lennart Pettersson 65 MM Ski 1:32:34 145 M50 VSM VDM
50 Anders Kasselstrand 47 Kisa SK 1:33:13 102 M65 VSM
51 Fredrik Linderson 75 Tjust Bike & Running Club 1:33:32 128 M40 VSM VDM
52 Lars Lundqvist 55 IK Sisu Nässjö 1:33:47 143 M60 VSM VDM
53 Anders Hansson 44 Vilsta IK 1:34:11 101 M70 VSM
54 Erik Stomrud 81 Kalmar RC Triathlon 1:34:24 126 M35 VSM VDM
55 Dan-ÅKe Johansson 66 Trollhättans IF Friidrott 1:35:05 119 M50 VSM
56 Tomas Strömvall 60 Lerum Friidrott 1:35:22 236 M55 VSM
57 Tobias Gustavsson 79 Maxprestation SC Västervik 1:35:23 188 M35
58 Micke Levinsson 64 IK Vista 1:36:51 154 M50 VSM VDM
59 Per Strömberg 57 Trollhättans IF Friidrott 1:37:38 172 M55 VSM
60 Mikael Elofsson 73 Kalmar RC Triathlon 1:38:39 155 M40 VSM VDM
61 Nils-Allan Torstensson 57 Hultsfreds LK 1:38:48 164 M55 VSM VDM
62 Åke Palmqvist 46 IK Akele 1:39:06 197 M70 VSM
63 Tomas Falck 65 Team Blekinge 1:39:21 190 M50 VSM
64 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 1:40:11 179 M50 VSM VDM
65 Andreas Oscarsson 75 Förlösa GOIF 1:41:20 107 M40
66 Torbjörn Westman 61 Oskarshamn 1:41:40 191 M55
67 Patrik Johansson 78 Hultsfred 1:41:41 167 M35
68 Thomas Johansson 65 Kalmar RC 1:41:59 187 M50 VSM VDM
69 Kjell Kvarfordt 59 Fredrikshof IF 1:43:07 142 M55 VSM
70 Åke Karlsson 58 Tjust Bike & Running Club 1:43:22 196 M55 VSM VDM
71 Leif Brandstedt 43 Björkshults IF 1:44:21 144 M70 VSM VDM
72 Mats Ivarsson 68 Oskarshamn 1:45:21 151 M45
73 Magnus Berg 49 Heleneholms IF 1:45:52 238 M65 VSM
74 Åke Jonson 42 Björntorps IF 1:47:02 195 M70 VSM
75 Kåre-Ivar Skaro 66 Tjust Bike & Running Club 1:47:17 248 M50 VSM VDM
76 Jonas Forselius 72 Låxbo Figthers 1:48:15 140 M40
77 Daniel Hallgren 83 Tjust Bike& Running Club 1:48:41 120 MS DM
78 David Lindahl 77 Nässjö 1:48:53 123 MS
79 Jonas Henriksson 82 Tjust Bike & Running Club 1:49:20 242 MS DM
80 Börje Persson 48 Team Blekinge 1:50:15 113 M65 VSM
81 Per Larsson 63 Tibro 1:50:38 252 M50 VSM
82 Leif Pettersson 55 Urshults IF 1:50:45 251 M60 VSM
83 Fredrik Kronvall 71 Tjust Bike & running Club 1:54:17 127 M45 VSM VDM
84 Henric Ahlqvist 73 Kalmar Rc Triathlon 1:54:31 132 M40 VSM VDM
85 Magnus Hjalmarsson 69 Växjö 1:55:43 147 M45
86 Johannes Hjalmarsson 99 Växjö 1:55:43 139 MS
87 Rikard Jansson 88 Tjust Bike & Running Club 1:56:28 243 MS DM
88 Sven-åke Persson 44 IK Akele 1:56:54 183 M70 VSM
89 Birger Sörensson 44 Team Blekinge 1:57:46 110 M70 VSM
90 Mattias Nilsson 76 Team Blekinge 1:59:42 153 M40 VSM
91 Christian Berggren 79 Hultsfreds Löparklub 2:01:04 116 M35 VSM VDM
92 Magnus von Schenck 67 Team Blekinge 2:05:43 148 M45 VSM
93 William Anderson 84 Vimmerby 2:11:32 193 MS
94 Bennie Torstensson 53 Team Blekinge 2:18:33 108 M60 VSM
95 Johan Carlsson 80 Storebro IF 2:21:04 255 MS
96 Jens Carlsson Storebro IF 2:21:40 256 M40
97 Rolf Boman 60 Eksjö Södra IK 2:23:42 178 M55 VSM VDM
98 Dan Rundqvist 67 Växjö Löparklubb 2:27:23 253 M45 VSM VDM
99 Örjan Ohlsson 46 Stensjöns IF 2:27:30 198 M70 VSM VDM
100 Bosse Ekström 52 Team Blekinge 2:41:32 112 M60 VSM
Niclas Kennestig 64 Oskarshamns SK Bröt 160 M50 VSM VDM
Mats Nilsson 63 Tjust Bike & Running Club Bröt 152 M50 VSM VDM
Daniel Windisch 82 Höglandets Triathlon Bröt 121 MS
Tobias Ingvarsson 76 Högby IF Bröt 189 M40 VSM VDM
Martin Kling 78 Kalmar RC Triathlon Bröt 245 M35 VSM VDM
Eddy Hultgren 59 Team Blekinge Bröt 125 M55 VSM

M35
1 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Nässjö 1:16:52 129 M35 VSM VDM
2 Claes Hydvall 79 Ocab RC 1:21:02 118 M35 VSM VDM
3 Per Christell 80 Skeninge Ik 1:23:43 170 M35 VSM
4 Magnus Ekman 77 IK Hakarpspojkarna 1:26:06 146 M35 VSM VDM
5 Andreas Andersson 81 Falun 1:28:31 106 M35
6 Erik Stomrud 81 Kalmar RC Triathlon 1:34:24 126 M35 VSM VDM
7 Tobias Gustavsson 79 Maxprestation SC Västervik 1:35:23 188 M35
8 Patrik Johansson 78 Hultsfred 1:41:41 167 M35
9 David Lindahl 77 Nässjö 1:48:53 123 M35
10 Christian Berggren 79 Hultsfreds Löparklub 2:01:04 116 M35 VSM VDM
Resultat utan formler
11 Johan Carlsson 80 Storebro IF 2:21:04 255 M35
Martin Kling 78 Kalmar RC Triathlon Bröt 245 M35 VSM VDM

M40
1 Jari Repo 76 Trollhättans IF Friidrott 1:18:05 134 M40 VSM
2 Mikael Honauer 74 IFK Halmstad 1:19:19 156 M40 VSM
3 Mikael Tilly 72 Lerums Friidrott 1:22:26 158 M40 VSM
4 Marcus Höglund 76 Uppsala LK 1:23:21 150 M40 VSM
5 Niklas Rung 72 Lerum Friidrott 1:25:50 163 M40 VSM
6 Johan Cardell 73 IK Sisu Nässjö 1:30:23 137 M40 VSM VDM
7 Fredrik Linderson 75 Tjust Bike & Running Club 1:33:32 128 M40 VSM VDM
8 Mikael Elofsson 73 Kalmar RC Triathlon 1:38:39 155 M40 VSM VDM
9 Andreas Oscarsson 75 Förlösa GOIF 1:41:20 107 M40
10 Jonas Forselius 72 Låxbo Figthers 1:48:15 140 M40
11 Henric Ahlqvist 73 Kalmar Rc Triathlon 1:54:31 132 M40 VSM VDM
12 Mattias Nilsson 76 Team Blekinge 1:59:42 153 M40 VSM
13 Jens Carlsson Storebro IF 2:21:40 256 M40
Tobias Ingvarsson 76 Högby IF Bröt 189 M40 VSM VDM

M45
1 Bo Torstensson 69 Falkenbergs Allstars 1:19:01 239 M45 VSM
2 Niclas Uppsten 71 IF Mantra Sport Uppsala 1:21:05 161 M45 VSM
3 Per Carlsson 70 Mariestads AIF 1:22:22 169 M45 VSM
4 Anders Pihl 70 Lerums Friidrott 1:25:41 104 M45 VSM
5 Bo Sundström 67 Kalmar RC Triathlon 1:25:58 111 M45 VSM VDM
6 Christer Svensson 69 Växjö AIS 1:27:09 115 M45 VSM VDM
7 Per Rollmark 68 IS Göta Friidrott 1:27:26 171 M45 VSM
8 Richard Zätterman 71 Lerums Friidrott 1:27:45 176 M45 VSM
9 Christer Karlsson 70 Kalmar RC Triatlon 1:30:14 114 M45 VSM VDM
10 Roger Kjellsson 69 Team Blekinge 1:30:38 177 M45 VSM
11 Stefan Virtanen 71 IK Sisu Nässjö 1:31:26 181 M45 VSM VDM
12 Jakob Nelson 67 Tjust Bike & Running Club 1:31:57 241 M45 VSM VDM
13 Mats Ivarsson 68 Oskarshamn 1:45:21 151 M45
14 Fredrik Kronvall 71 Tjust Bike & running Club 1:54:17 127 M45 VSM VDM
15 Magnus Hjalmarsson 69 Växjö 1:55:43 147 M45
16 Magnus von Schenck 67 Team Blekinge 2:05:43 148 M45 VSM
17 Dan Rundqvist 67 Växjö Löparklubb 2:27:23 253 M45 VSM VDM

M50
1 Niklas Wikner 64 Tranås AIF 1:21:21 247 M50 VSM VDM
2 Jonas Lundqvist 66 IK Akele 1:21:57 141 M50 VSM
3 BG Nilensjö 63 IS Göta Friidrott 1:22:21 109 M50 VSM
4 Mikael Zachrisson 65 Lerums Friidrott 1:23:47 159 M50 VSM
5 Pär Wanby 64 Högby IF 1:24:12 175 M50 VSM VDM
6 Anders Nilseryd 64 IK Akele 1:26:17 103 M50 VSM
7 Ingemar Andersson 62 IK Akele 1:28:43 133 M50 VSM
8 Mikael Knutsson 63 IK Akele 1:29:11 157 M50 VSM
9 Thomas Börjesson 62 Team Blekinge 1:29:19 186 M50 VSM
10 Joakim Svensson 66 Hultsfreds LK 1:29:48 136 M50 VSM VDM
11 Pelle Gunnarsson 62 Team Blekinge 1:30:38 168 M50 VSM
12 Leif Nachtweij 63 Tjust Bike & Running Club 1:31:06 249 M50 VSM VDM
13 Alexander Leskovec 64 Glasriket RC 1:31:59 100 M50 VSM VDM
14 Lennart Pettersson 65 MM Ski 1:32:34 145 M50 VSM VDM
15 Dan-ÅKe Johansson 66 Trollhättans IF Friidrott 1:35:05 119 M50 VSM
16 Micke Levinsson 64 IK Vista 1:36:51 154 M50 VSM VDM
17 Tomas Falck 65 Team Blekinge 1:39:21 190 M50 VSM
18 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamns SK 1:40:11 179 M50 VSM VDM
19 Thomas Johansson 65 Kalmar RC 1:41:59 187 M50 VSM VDM
20 Kåre-Ivar Skaro 66 Tjust Bike & Running Club 1:47:17 248 M50 VSM VDM
21 Per Larsson 63 Tibro 1:50:38 252 M50 VSM
Niclas Kennestig 64 Oskarshamns SK Bröt 160 M50 VSM VDM
Mats Nilsson 63 Tjust Bike & Running Club Bröt 152 M50 VSM VDM

M55
1 Per-Anders Ottersten 61 IF Göta Karlstad 1:25:53 173 M55 VSM
2 Anders Toll 61 Uppsala LK 1:26:58 105 M55 VSM
3 Dag Nilsson 57 Växjö Löparklubb 1:29:36 257 M55 VSM VDM
4 Stefan Unosson 60 Kalmar RC Triathlon 1:30:46 180 M55 VSM VDM
5 Tomas Strömvall 60 Lerum Friidrott 1:35:22 236 M55 VSM
6 Per Strömberg 57 Trollhättans IF Friidrott 1:37:38 172 M55 VSM
7 Nils-Allan Torstensson 57 Hultsfreds LK 1:38:48 164 M55 VSM VDM
8 Torbjörn Westman 61 Oskarshamn 1:41:40 191 M55
9 Kjell Kvarfordt 59 Fredrikshof IF 1:43:07 142 M55 VSM
10 Åke Karlsson 58 Tjust Bike & Running Club 1:43:22 196 M55 VSM VDM
11 Rolf Boman 60 Eksjö Södra IK 2:23:42 178 M55 VSM VDM
Eddy Hultgren 59 Team Blekinge Bröt 125 M55 VSM

M60
1 Lars Lundqvist 55 IK Sisu Nässjö 1:33:47 143 M60 VSM VDM
2 Leif Pettersson 55 Urshults IF 1:50:45 251 M60 VSM
3 Bennie Torstensson 53 Team Blekinge 2:18:33 108 M60 VSM
4 Bosse Ekström 52 Team Blekinge 2:41:32 112 M60 VSM

M65
1 Hans Eriksson 48 Eksjö södra IK 1:32:03 131 M65 VSM VDM
2 Anders Kasselstrand 47 Kisa SK 1:33:13 102 M65 VSM
3 Magnus Berg 49 Heleneholms IF 1:45:52 238 M65 VSM
4 Börje Persson 48 Team Blekinge 1:50:15 113 M65 VSM

M70
1 Anders Hansson 44 Vilsta IK 1:34:11 101 M70 VSM
2 Åke Palmqvist 46 IK Akele 1:39:06 197 M70 VSM
3 Leif Brandstedt 43 Björkshults IF 1:44:21 144 M70 VSM VDM
4 Åke Jonson 42 Björntorps IF 1:47:02 195 M70 VSM
5 Sven-åke Persson 44 IK Akele 1:56:54 183 M70 VSM
6 Birger Sörensson 44 Team Blekinge 1:57:46 110 M70 VSM
7 Örjan Ohlsson 46 Stensjöns IF 2:27:30 198 M70 VSM VDM

Kvinnor halvmarathon Klass
1 Karin Schön 62 IF Kville 1:25:50 219 K50 VSM
2 Jessica Kihlström 85 Högby IF 1:27:44 240 KS DM
3 Emma Ahlstrand 82 IFK Växjö 1:29:21 210 KS DM
4 Karima Makrof 76 Majornas IK 1:29:58 217 K40 VSM
5 Annica Winblad 76 Växjö Löparklubb 1:31:41 203 K40 VSM VDM
6 Katja Schönbeck 71 IFK Växjö 1:32:43 221 K45 VSM VDM
7 Anette Kroon 67 Simlångsdalens IF 1:33:04 200 K45 VSM
8 ML Stenström 74 IS Göta Friidrott 1:34:21 227 K40 VSM
9 Gunilla Ekholm 69 IK Akele 1:35:19 244 K45 VSM
10 Ulrica Skagert 74 Team Blekinge 1:37:04 234 K40 VSM
11 Maria Wallen 81 Tjust Bike & Running Club 1:38:50 254 K35 VSM VDM
12 Lotta Frenander 61 Uppsala LK 1:38:55 225 K55 VSM
13 Ulrika Krantz,Hjort 72 Kalmar RC Triatlon 1:43:27 235 K40 VSM VDM
14 Nina Cederberg 82 Kalmar RC Triathlon 1:44:15 228 KS DM
15 Petra Pettersson 67 Hultsfreds LK 1:44:16 250 K45 VSM VDM
16 Sofia Fagerberg 81 Team Blekinge 1:44:27 232 K35 VSM
17 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 1:44:30 202 K50 VSM VDM
18 Eva Johnsson 66 Team Blekinge 1:44:43 211 K50 VSM
19 Elonor Öström 59 IF Kville 1:46:06 207 K55 VSM
20 Ann-Katrin Lundqvist 54 Ik Sisu Nässjö 1:46:07 201 K60 VSM VDM
21 Sara Dolk 70 Hultsfreds LK 1:47:43 230 K45 VSM VDM
22 Hanna Ekblom 80 Svärtinge 1:48:24 213 K35
23 Karin Östberg 79 Falun 1:49:22 220 K35
24 Linda Elofsson 74 Kalmar RC Triatlon 1:51:00 223 K40 VSM VDM
25 Emelie Windisch 86 Höglandets triathlon 1:51:31 209 KS
26 Solveig Ohlsson 56 Team Blekinge 1:51:57 233 K60 VSM
27 Britt Hellmark 50 Lidköping IS 1:54:57 205 K65 VSM
28 Malin Faraasen 69 Team Blekinge 1:55:12 226 K45 VSM
29 Lisen Frejd 81 IK Sisu Nässjö 1:58:19 224 K35 VSM VDM
30 Irene Rohde 56 Högby IF 2:01:06 215 K60 VSM VDM
31 Britt-Marie Mellgården 51 Växjö Löparklubb 2:02:56 206 K65 VSM VDM
32 Ingalill Salomon 52 Tjust Bike & Runing Club 2:12:39 214 K60 VSM VDM
33 Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 2:15:53 212 K60 VSM
34 Anette Flinke 59 Team Blekinge 2:20:37 199 K55 VSM
35 Kethy Andersson 50 Team Blekinge 2:20:42 222 K65 VSM
36 Madeleine Carlsson 77 KGM 2:21:40 237 K35
37 Regina Paalberg 57 Västervik 2:30:12 229 K55
38 Sara Karlbom 85 Hultsfred KS 2:48:51 231 KS

K35
1 Maria Wallen 81 Tjust Bike & Running Club 1:38:50 254 K35 VSM VDM
2 Sofia Fagerberg 81 Team Blekinge 1:44:27 232 K35 VSM
3 Hanna Ekblom 80 Svärtinge 1:48:24 213 K35
4 Karin Östberg 79 Falun 1:49:22 220 K35
5 Lisen Frejd 81 IK Sisi Nässjö 1:58:19 224 K35 VSM VDM
6 Madeleine Carlsson 77 KGM 2:21:40 237 K35

K40
1 Karima Makrof 76 Majornas IK 1:29:58 217 K40 VSM
2 Annica Winblad 76 Växjö Löparklubb 1:31:41 203 K40 VSM VSM
3 ML Stenström 74 IS Göta Friidrott 1:34:21 227 K40 VSM
4 Ulrica Skagert 74 Team Blekinge 1:37:04 234 K40 VSM
5 Ulrika Krantz,Hjort 72 Kalmar RC Triatlon 1:43:27 235 K40 VSM VDM
6 Linda Elofsson 74 Kalmar RC Triatlon 1:51:00 223 K40 VSM VDM

K45
1 Katja Schönbeck 71 IFK Växjö 1:32:43 221 K45 VSM VDM
2 Anette Kroon 67 Simlångsdalens IF 1:33:04 200 K45 VSM
3 Gunilla Ekholm 69 IK Akele 1:35:19 244 K45 VSM
4 Petra Pettersson 67 Hultsfreds LK 1:44:16 250 K45 VSM VDM
5 Sara Dolk 70 Hultsfreds LK 1:47:43 230 K45 VSM VDM
6 Malin Faraasen 69 Team Blekinge 1:55:12 226 K45 VSM

K50
1 Karin Schön 62 IF Kville 1:25:50 219 K50 VSM
2 Anna-Stina Wanby 64 Högby IF 1:44:30 202 K50 VSM VDM
Page 7
Resultat utan formler
3 Eva Johnsson 66 Team Blekinge 1:44:43 211 K50 VSM

K55
1 Lotta Frenander 61 Uppsala LK 1:38:55 225 K55 VSM
2 Elonor Öström 59 IF Kville 1:46:06 207 K55 VSM
3 Anette Flinke 59 Team Blekinge 2:20:37 199 K55 VSM
4 Regina Paalberg 57 Västervik 2:30:12 229 K55

K60
1 Ann-Katrin Lundqvist 54 Ik Sisu Nässjö 1:46:07 201 K60 VSM VDM
2 Solveig Ohlsson 56 Team Blekinge 1:51:57 233 K60 VSM
3 Irene Rohde 56 Högby IF 2:01:06 215 K60 VSM VDM
4 Ingalill Salomon 52 Tjust Bike & Runing Club 2:12:39 214 K60 VSM VDM
5 Ewa Wahlberg 55 Uppsala LK 2:15:53 212 K60 VSM

K65
1 Britt Hellmark 50 Lidköping IS 1:54:57 205 K65 VSM
2 Britt-Marie Mellgården 51 Växjö Löparklubb 2:02:56 206 K65 VSM VDM
3 Kethy Andersson 50 Team Blekinge 2:20:42 222 K65 VSM

10km Start: 13:45
Män
1 Patrik Nilsson 92 Oskarshamns SK 0:36:15 907
2 Mehdi Kohdayri 80 Högby IF 0:39:24 905
3 Stefan Larsson 68 Frödinge 0:40:31 911
4 Erik Nilsson 88 Silverdalen 0:42:32 901
5 Roberth Svensson 60 Vimmerby OK 0:42:36 910
6 Anders Degerman 73 Blackstad IF 0:43:00 921
7 Nane Andersson 63 Hultsfred 0:46:04 906
8 Per Svensson 68 Blackstad IF 0:46:14 908
9 Fredrik Antonsson 84 Vimmerby SK 0:46:30 902
10 Andreas Karlström 75 Målilla 0:47:49 923
11 Robert Hansen 82 Silverdalen 0:48:46 909
12 Mats Ajneborn 65 Tuna 0:49:20 904
13 Stefan Rohde 55 Högby IF 0:49:24 912
14 Hugo Hammer 89 0:50:00 922
15 Stefan Strömqvist 72 KGM 0:51:30 920
16 Peter Andersson 65 0:54:50 925
17 Krister Berger 67 Vimmerby SK 0:56:20 903
18 Ann-Charlotte Edgren 63 Hultsfreds LK 0:56:45 924
19 Torbjörn Gustafsson 50 Kisa 0:58:13 914

Kvinnor
1 Josefin Antonsson 84 Vimmerby SK 0:37:36 918
2 Lisa Hedbäck 96 Högby IF 0:42:22 926
3 Johanna Björk 78 Kisa 0:49:21 927
4 Helen Unosson 68 Oskarshamns SK 0:50:07 917
5 Lovisa Ingvarsson Blomqvist 77 Storebro IF 0:55:24 919

5km Start: 13:30
Män
1 Hung Vu 93 Oskarshamns SK 0:18:47 801
2 Tommy Unosson 67 Oskarshamns SK 0:18:56 803
3 Andreas Andersson 80 Team Tete Oskarshamn 0:19:14 822
4 Micael Nilsson 71 KGM 0:20:45 818
5 Daniel Jönsson 79 Silverdalen 0:22:52 827
6 Stig Jonsson 43 Kisa SK 0:23:10 825
7 Niklas Johansson 78 Silverdalen 0:23:32 826
8 Johan Gunnarsson 74 Oskarshamns 0:25:05 823
9 Jimi Thörn 85 Vimmerby 0:26:00 802
10 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 0:26:25 820
11 Roger Gunnarsson 66 KGM 0:27:18 819
12 Bert-Åke Ljungkvist 43 Team Blekinge 0:30:55 800

Kvinnor
1 Amanda Ekblad 98 Oskarshamns SK 0:19:36 804
2 Lisa Folkesson 00 Oskarshamns SK 0:22:54 812
3 Karin Hansen 83 Silverdalen 0:24:20 810
4 Camilla Lindström 71 Högby IF 0:24:25 807
5 Maja Petersson 99 Oskarshamns SK 0:24:27 814
6 Elin Brosson 99 OK Njudung 0:25:15 808
7 Annika Fundin 87 Vimmerby SK 0:25:59 806
8 Lisa Weinfors 65 Vimmerby SK 0:26:21 813
9 Ebba Andersson 99 Oskarshamns SK 0:26:25 820
10 Sophia Berggren 75 Hultsfred 0:27:20 824
11 Hanna Bogren 88 Hultsfreds LK 0:28:06 821
12 Lillian Brorsson 47 Högby IF 0:28:58 811
13 Josefin Karlsson 84 Hultsfred 0:32:01 809
14 Malin Vegehall 87 Vimmerby 0:34:45 815
15 Anne-Marie Johansson 65 Gamleby OK 0:38:46 805
Lilla 1400m Start: 12:45

P14
1 Erik Liljegren 03 Målilla Mörlunda Ski 0:05:03 625

P12
1 Albin Assargård 05 Hultsfreds OK 0:06:45 624

F12
1 Anja Svensson 05 Blackstad IF 0:06:07 620
2 Mia Unosson 04 Oskarshamns SK 0:07:03 623
Lilla 700m Start: 12:30

P10
1 Alfred Nyman 06 Vimmerby 0:02:53 718
2 Yassin Kader 06 Hultsfred 0:02:57 701
3 Rigoh Thaqi 06 0:03:24 723
4 Charlie Engqvist 06 0:03:29 722
5 Elias Hed 07 HLK 0:03:40 704

F10
1 Ida Nyman 06 Vimmerby 0:03:20 717

P8
1 Sigge Oskarsson 08 Kalmar 0:03:18 710
2 Hugo Assargård 08 Hultsfreds OK 0:03:47 719
3 Albin Dolk Svensson 10 Hultsfreds LK 0:04:29 708
4 Sigge Johansson 10 Hultsfred 0:05:05 700
5 Erik Lundahl 10 Solstadström 0:05:07 711
6 Arvid Edvardsson 13 Hultsfreds LK 0:05:45 720
7 Sefki Saciri 13 Storebro IF 0:06:00 706

F8
1 Saga Nyman 08 Vimmerby 0:03:37 716
2 Maja Burström 09 Sjöarp, Lönneberga 0:03:47 709
3 Elin Jonsson 09 Vimmerby 0:03:50 702
4 Molly Lundh 08 Vimmerby SK 0:03:59 724
5 Jonna Karlsson 09 Hultsfred 0:04:12 714
6 Ingrid Lundahl 12 Solstadström 0:04:41 713
7 Mahira Saciri 11 Storebro IF 0:05:09 707
8 Tilda Edvardsson 11 Hultsfreds LK 0:05:37 721
9 Klara Peterson 13 Gamleby 0:06:35 705
10 Liv Johansson 13 Hultsfreds LK 0:08:22 703
11 Nova Karlsson 12 Hultsfred 0:08:23 715
12 Sigrid Lundahl 13 Solstadström 0:09:23 712

Uppdaterad: 2016-11-03 18:19
Skribent: Anders Tuvesson
Epost: Adressen Gömd

räknare 
sedan 2011-01-06

 

Postadress:
Hultsfreds LK
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Besöksadress:
Anders Andersson, Slättvägen 14
57735 Hultsfred

Kontakt:
Tel: 0732-18 85 89
E-post: This is a mailto link

Se all info